Ankieta Alternatywna Lista Lektur - podsumowanie

W naszej ankiecie na temat Alternatywnej Listy Lektur wzięło udział 91 zespołów, serdecznie Wam dziękujemy!

Co z niej wynika? Przede wszystkim to, że czytacie i potraficie zaproponować niezwykle szeroki wachlarz książek i tematów, jakie należy poruszyć. W każdej grupie wiekowej pojawiały się zarówno "evergreeny" - książki, które nigdy się nie starzeją, jaki i najnowsze dzieła. Większość z nich porusza trudne tematy, takie jak wojna, uchodźctwo, depresja, samotność, body shaming, trudności w relacjach w rodzinie, rozwód itd. Jest też spora grupa książek typowo rozrywkowych i pogodnych, oraz wyraźna potrzeba rozwinięcia działów literatura polskich autorów i autorek oraz komiksów.

Książką, której najczęściej się domagaliście była seria "Magiczne drzewo", Andrzeja Maleszki, a najbardziej Was ucieszyła obecność "Dynastii Miziołków" i "Harry'ego Pottera". Żadna książka nie wzbudziła wyraźnej niechęci, choć wśród najczęściej wymienanych pojawiły się te, których inni się domagali. Literatura jak widać potrafi wzbudzać emocje.

Poniżej przedstawiamy kilka cytatów z Waszych wypowiedzi:

Jakich książek brakuje na tej liście? Dodajcie, z krótkim uzasadnieniem, maksymalnie trzy tytuły Waszych ulubionych książek. Takich, którymi chcielibyście/chciałybyście podzielić się z rówieśnikami.

 • Na liście brakuje książki pt. ,,Chłopak taki jak ty" autorstwa Ginger Scott. Jest ona o konsekwencjach trudnego dzieciństwa i próbach zmierzenia się z problemami, o których nie mówi się głośno. Uświadomiła by ludziom, że ktoś może być w potrzebie, nawet tego nie okazując. Naszym zdaniem na liście brakuje też lektury "Za niebieskimi drzwiami" Marcina Szczygielskiego. Jest to niezwykle interesująca powieść opowiadająca o losach dwunastoletniego Łukasza. Książka bardzo dobrze opisuje uczucia nastolatków w dzisiejszych czasach. Również wątek w niej zawarty bardzo wciąga czytelnika. Warto na liście umieścić książkę pt. "Dziewczynka z parku" Barbary Kosmowskiej. Opisuje ona ciężar, jaki spada na człowieka po stracie bliskiej osoby. Zaczyna się wtedy odczuwać tęsknotę za wszystkim, co jest związane ze zmarłym bliskim i co nigdy już nie powróci.
 • „Portret Doriana Graya” – Oscar Wilde: Uważamy, że wiele zawartych motywów w tej książce mogłoby posłużyć niektórym maturzystom, podczas egzaminu z języka polskiego. Anne Frank - "Dziennik Anne Frank" - ciekawa i wzruszająca historia młodej Żydówki, z którą młodemu czytelnikowi łatwiej się utożsamić i zrozumieć zagrożenia, które niesie ze sobą totalitaryzm. ,,1945 Wojna i Pokój" M. Grzebałkowska - książka ukazuje skomplikowane i mało znane losy ofiar II wojny św., nie tylko Polaków.
 • 1.,, Dziewczynka z szóstego księżyca" Moony Witcher 2. ,,Gwiezdny zegar. Cienista ćma" Francesca Gibbons 3.,, Rodzinne przygody Mikołajka " opracowanie zbiorowe na podstawie R. Goscinny  To tytuły książek, które czyta się z zapartym tchem. Nie można przerwać czytania, bo jest się ciekawym, co dalej się wydarzy.
 • "Most do Terabithii" to książka o przyjaźni, a także o radzeniu sobie i opanowaniu emocji po stracie bliskiej osoby, seria "Więzień labiryntu" to książka również o przyjaźni, ale także o wybuchu epidemii i próbie walki za nią
 • "Piaskowy wilk ''opowiada o tym jak się czuje dziecko w różnych sytuacjach,,,Billie Eilish. Droga do gwiazd.” Ta książka bardzo mnie zaciekawiła, bo jest o mojej ulubionej piosenkarce, jest moją inspiracją. ,,Kasieńka'' Sarah Crossan
 • powieści adresowane do młodych czytelników autorstwa M. Szczygielskiego czy M. Fox (np." Zołzunie" lub te związane z problemami dorastania, nieakceptacją własnego ciała, mówiące o anoreksji).

Jak oceniacie ideę Alternatywnej Listy Lektur? Czy, Waszym zdaniem, zachęca ona do sięgnięcia po wymienione książki? Jak oceniacie istnienie takiej listy i co byście zmienili/zmieniły? Czy macie pomysły, jak Wasz klub może ją wykorzystać? Zastanówcie się nad tym i spiszcie kilka uwag.

 • Najistotniejsze uwagi zebrane na podstawie rozmów i krótkiej ankiety: - dobrze, że w ogóle toczy sie dyskusja nad książkami, które są godne polecenia - niektóre obecne lektury obowiązkowe mocno zniechęcają młodzież w ogóle do czytania czegokolwiek, - taka alternatywna lista może być fajnym wyzwaniem dla tych ,co lubią posiedzieć sobie nad książką - nauczyciel może się przekonąć, że młodzież lubi czytać, tylko niekoniecznie nudne lektury - można na spotkaniach klubu wspólnie poczytać fragmenty, jak się spodobają, to pewnie niektórzy zechcą przeczytać całą książkę.
 • Pomysł jest ciekawy. Zdecydowanie zachęca do czytania. Na liście znajduje się wiele książek o intrygujących tytułach, w większości nam nieznanych. Dzięki liście możemy się dowiedzieć o ich istnieniu. To zdecydowanie ułatwia poszukiwania interesujących lektur. W trakcie spotkań uczestnicy klubu, którzy przeczytali, którąś z propozycji wymienionych na liście, mogą zachęcić innych członków klubu do jej przeczytania, poprzez przekazanie swojej opinii na jej temat, krótkiego zarysu fabuły. Podoba nam się również fakt wskazania, które książki, stanowią element serii.
 • Dobry pomysł. Niektórych utworów nie czytaliśmy, ale tytuły były zaskakujące, np. "Pasztety do boju!", "Ciepienia sięciolatka", "Baśniobór" czy "Dachołazy" i pewnie w niedługim czasie kilka pozycji z listy zostanie przez nas przeczytanych. Już na pierwszym spotkaniu dyskutowaliśmy o książkach "Zabić drozda", "Folwark zwierzęcy", "Pax" czy "Pan Smrodek", które znamy, zamierzamy to kontynuować.
 • Sądzimy, że Alternatywna Lista Lektur jest ciekawsza niż szkolna. Zachęca do sięgnięcia do literatury spoza kręgu młodzieżowej. Lista mogłaby zawierać więcej pozycji nieznanych, najnowszych. Klub może ją wykorzystać po powrocie do szkoły, organizując regularne spotkania, w czasie których będzie czytał dzieciom.
 • Trzecioklasiści tacy jak my czytają więcej poważniejszych juz książek, nie muszą być z obrazkami. Lista jest długa, wielu książek nie znamy, dlatego myślimy, że może coś ciekawego odkryjemy. Szkoda, że nie ma obrazka z okładka książki.

Dziękujemy!

Alternatywna Lista Lektur powstaje dzięki współpracy BukBuk, TIM oraz EDICO oraz Was.

Link do listy: https://tim.edu.pl/2020/12/alternatywna-lista-lektur/