Brak nowych książek i pieniędzy na materiały papiernicze

Czy w Waszej szkolnej bibliotece brakuje nowych książek? Wszystkie już wykorzystaliście podczas spotkań czytelniczych i nie chcecie się powtarzać? Dzieci w przedszkolu pytają o nowe bajki i wierszyki? Nie możecie kupić wszystkich materiałów papierniczych, które chcielibyście mieć? Poszukajcie pomocy u sojuszników.

Kim jest sojusznik? To osoba lub instytucja, która zechce wesprzeć Wasze działania i przekaże Wam pomoc pieniężną lub materialną. Może w Waszej okolicy działa sklep papierniczy, który w zamian za wywieszenie jego reklamy w szkole lub bibliotece, podaruje Wam kredki i bloki. O pomoc możecie też poprosić lokalnego przedsiębiorcę. Umówcie się z nim na rozmowę, zaprezentujcie dotychczasowe działania klubu i przedstawcie swoją propozycję – uzyskane od niego pieniądze przeznaczycie na zakup książek, na których nakleicie naklejki „Książkę ufundowała firma X”. Być może Wasi sąsiedzi także zechcą przeznaczyć swoje pieniądze na zakup książki z ich imieniem na naklejce.

O pomoc możecie się także zwrócić do szkoły lub Rady Rodziców. Mają one pieniądze, które można przeznaczyć właśnie na działalność szkolnych kół zainteresowań.

Również w budżecie gminy lub dzielnicy mogą się znaleźć pieniądze na zakup potrzebnych Wam rzeczy. Napiszcie oficjalne pismo, ale najpierw zadzwońcie lub pójdźcie do urzędu i dowiedzcie się, kto zajmuje się takimi sprawami i, do kogo powinniście kierować swój list. Tutaj, jak przy rozmowie z przedsiębiorcą, pamiętajcie o jasnym przedstawieniu swoich działań i potrzeb.

Jeżeli nie uda Wam się zdobyć potrzebnych materiałów w żaden z powyższych sposobów, nie poddawajcie się. Może dobrym pomysłem będzie zorganizowanie zbiórki używanych książek wśród Waszych koleżanek i kolegów. Napiszcie ogłoszenie, że zbieracie książki dla dzieci w określonym wieku. Pamiętajcie o podaniu czasu i miejsca zbiórki. Może w zamian za książki będziecie rozdawać zrobione przez Was ciasteczka.