Co robić na spotkaniach czytelniczych?

Na to pytanie z łatwością odpowiedzą członkowie klubu czytelniczego prowadzonego przez bibliotekarza, panią Wiolettę Siwik. W Piszu młodszym koleżankom i kolegom czytają uczniowie Gimnazjum nr 2 z Gminnego Zespołu Szkół. Spotkania z książką organizowane w ramach programu „PoczytajMy” rozpoczęły się już we wrześniu.

 

Pierwsze spotkanie ”Jesienne czytanie przy ognisku”  odbyło się w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Łupkach. Uczniowie czytali wybrane utwory Brzechwy. Początki były trudne ponieważ występ przed nieznaną publicznością jest bardzo trudny.

Jednak wszyscy szybko się poznali. Zabawa była przednia. Pogoda dopisała i piękny jesienny wieczór spędzono w doborowym towarzystwie Jana Brzechwy i Tove Janson , gdyż uczniowie z SOSW, aby się zrewanżować, przeczytali kilka opowieści o Muminkach.

„Zaprzyjaźniliśmy się z nowymi kolegami i koleżankami, pokonaliśmy własne lęki i obawy, a na koniec stwierdziliśmy, że najtrudniejsze jest to czego nie znamy” – mówią członkowie klubu czytelniczego.

W szkole podstawowej stałymi elementami spotkań są: czytanie wybranej książki, projekcja filmu dla dzieci oraz poszukiwania skarbu ukrytego w szkole. W tym roku klasy pierwsze, które biorą udział w spotkaniach zostają przy okazji czytelnikami biblioteki.

Pani Wioletta Siwik poleca prowadzenie klubów czytelniczych innym: „Świetna zabawa, a dla gimnazjalistów egzamin z tolerancji, cierpliwości i kreatywności . Należą im się wielkie słowa uznania za trud opieki nad tak małymi dziećmi. Jest to dla nich ogromny wysiłek zarówno fizyczny, jak i emocjonalny. Nie mniej jednak przychodzą na każde spotkanie i dzielnie stawiają czoła nowym wyzwaniom, pokazując młodszym uczniom, iż nie są dla nich żadnym zagrożeniem na korytarzu szkolnym oraz nawiązują z nimi znajomości, które procentują w przyszłości.”

Od czasu do czasu w szkolnej bibliotece organizowane jest specjalne wydarzenie. W lutym uczniowie pierwszej klasy szkoły podstawowej spotkali się tam z Księżniczką Adelą i jej przyjaciółmi. Od 16.00 do 20.00 dzieci pomagały Księżniczce znaleźć przyjaciela, a potem przygotowywały inscenizacje do wierszy Jana Brzechwy.

Po wspólnym posiłku odbyło się pasowanie na czytelników i sprawdzenie wiedzy o książkach i bibliotece. Uwieńczeniem spotkania była sesja fotograficzna księżniczek i książąt.

Innym razem gościem honorowym spotkania był Koszmarny Karolek. Jego zwariowane pomysły rozśmieszały i dziwiły wszystkich. Dzieci poznały jego wychowawczynię oraz ulubionych i tych mniej lubianych kolegów ze szkoły.

Piękny statek piracki, który został namalowany na płótnie, był wspaniałym tłem do koszmarnych metamorfoz. Uczniowie malowali twarze dzieci. Niektórzy chcieli być wampirami, inni wybierali buzie kotków.

Za grzeczne zachowanie klasa II b i II c spotkają się jeszcze raz w tym roku w bibliotece podczas „Nocy w bibliotece”, która zacznie się wieczorem 3 czerwca.

Opiekunka grupy podpowiada: „Okazuje się, że dzieciom wystarczy nie przeszkadzać. Zanim jednak to nastąpi, to trzeba im coś dać. Mianowicie dobry przykład. Dzieci uważnie nas obserwują i potem przychodzą im do głowy wspaniałe pomysły.”