Czytający Kalisz

Szkoła Podstawowa nr 17 w Kaliszu współpracuje z Centrum Edukacji Obywatelskiej już od paru lat. Uczniowie tej szkoły czytają bajki, baśnie i wierszyki kolegom i koleżankom z przedszkola oraz pierwszych klas szkoły podstawowej. Klub czytelniczy składa się z siedemnastu osób, które odwiedzają młodsze dzieci w pojedynkę lub parami. Opiekunką klubu jest pani Jolanta Świniarska.

Podczas spotkań uczniowie nie tylko czytają bajki, ale także bawią się z dziećmi, tworzą mini przedstawienia, układają zagadki. W czasie zabaw dzieci uczą się rozpoznawania lewej i prawej strony, a także jak zachowywać się w kontaktach z rówieśnikami, rodzeństwem, osobami starszymi. Dzięki klubowi czytelniczemu dzieci znają zasady zdrowego trybu życia, zasady bezpieczeństwa, potrafią m.in. wiązać sznurówki w butach, zapinać guziki.

Każda zabawa inspirowana jest książką. Przed odwiedzeniem młodszych dzieci uczniowie omawiają wybraną książkę z opiekunką klubu, wybierają i przygotowują odpowiednie zabawy.

 

„Od początku klasy 6 chodzimy czytać dzieciom w przedszkolu. Robimy to ponieważ sprawia to nam przyjemność i czujemy się zaszczycone mogąc dawać przykład młodszym kolegom. Dzieci lubią gdy czytamy im krótkie śmieszne historyjki i urządzamy do nich zabawy” – mówią Ada i Ania.

„Dzieci bardzo lubią bawić się np. w „Baba Jagę”. Gdy są zbyt głośne bawimy się z nimi w zabawę wyciszającą „Lampa – nos”. Książki, którą najlepiej się nam czytało to „Matylda i czekoladowe ciastko” i „Zuzia się zgubiła” – dodają Magda i Daniela.

Wiktor mówi, że: „Chodzę czytać do osiedlowego przedszkola. Czytam dzieciom bajki i urządzam im fajne zabawy. Dzieci lubią kiedy do nich przychodzę”.

‘’Lubię czytać dzieciom, ponieważ jest to moje hobby. Często wymyślam własne zabawy na zajęcia. Książki, które czytałam to m.in. „ Kubuś Puchatek” „Calineczka” „Leśna wróżka” „ Rudy i przyjaciele”. Podczas spotkań staram się wplatać słowa w języku angielskim, żeby dzieciom uatrakcyjnić zajęcia” – podkreśla Alicja.

„Same bardzo lubimy czytać dlatego cieszymy się, że możemy zarażać naszą pasją maluchy. Lubimy spotkania z przedszkolakami” – podsumowują Natalia i Maryna.