Czytamy i gramy w Szczecinie

W ramach klubu czytelniczego, działającego w naszej szkole podstawowej w Szczecinie, spotykamy się systematycznie i przygotowujemy spotkania czytelnicze dla naszych przedszkolaków. W projekcie biorą udział uczniowie z klas piątej i szóstej. Podczas spotkań uczestnicy opracowują scenariusze zajęć, wykonują dekoracje, przygotowują zabawy ruchowe, taneczne, zajęcia plastyczne itp. Można powiedzieć, że naszą małą tradycją jest przygotowywanie krótkich inscenizacji inspirowanych opowieścią.

W październiku uczennice z klasy szóstej przygotowały inscenizację bajki "Czerwony Kapturek" według własnego scenariusza. Przedszkolaki były bardzo zadowolone, było mnóstwo śmiechu. Najbardziej spodobał się wilk w wykonaniu Julii. Były tańce i wspólne rysowanie scenek z bajki.

W listopadzie natomiast uczniowie przygotowali inscenizację w oparciu o książkę 'Smerfy". Swoje przedstawienie zaprezentowali przedszkolakom oraz uczniom klasy pierwszej podczas "Pasowania na Czytelnika'. Przedstawienie wymagało wielu przygotowań, wykonania dekoracji, domków dla Smerfów, strojów, oraz efektów specjalnych. Po przedstawieniu były zagadki oraz wizyta w bibliotece, gdzie pierwszaki mogły po raz pierwszy wypożyczyć sobie książkę. Pomoc starszego kolegi była bezcenna!

W grudniu przygotowaliśmy spotkanie Mikołajkowe. Tym razem uczniowie przygotowali teatrzyk kukiełkowy w oparciu o książkę M. Duval "Opowieści Świętego Mikołaja", zaprezentowali opowiadanie 'Prawdziwe Boże Narodzenie". Dzieci z wielką uwagę obserwowały losy kukiełkowych bohaterów. Następnym zadaniem było odnalezienie ukrytych w sali dzwoneczków. Były nagrody dla spostrzegawczych, świąteczne laseczki. Okazało się że wszystkim udało się znaleźć dzwoneczek.Po emocjonujących poszukiwaniach dzieci wspólnie ze starszymi kolegami wykonały świąteczną ozdobę. Uczniowie bardzo poważnie traktują swoja pracę w projekcie, bardzo się starają i denerwują czy wszystko się uda. Wzajemne relacje młodszych i starszych dają wiele radości i dumy.