Czytanie w Srogowie Górnym

Program "PoczytajMy" działa od 2002 r. Łączy dzieci, młodzież oraz dorosłych. Uczniowie starszych klas szkół podstawowych, gimnazjów i liceów spotykają się regularnie z dziećmi z młodszych klas szkół podstawowych, przedszkoli, świetlic czy domów dziecka. Pretekstem do spotkania jest wspólne czytanie książek. Ale to nie wszystko! Po lekturze razem się bawią, rysują, tańczą, śpiewają, przygotowują inscenizacje teatralne, a także uczą! Wspólne czytanie książek jest szansą do zaangażowania się młodzieży w działania na rzecz innych oraz poznania swojej okolicy – jej przyrody, historii, legend z nią związanych.

W programie wzięło udział już ponad 1 500 instytucji i ponad 15 000 dzieci.


Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Srogowie Górnym realizuje program PoczytajMy. Uczniowie klasy czwartej czytają dzieciom z punktu przedszkolnego oraz z klas 0, 1 i 3.<!--break-->

Podczas pierwszego spotkania uczniowie czytali książkę "Elmo czyta", a następnie opowiedzieli dzieciom o bibliotece. Wyjaśnili, co to za miejsce, jak należy się w nim zachowywać oraz, jak należy postępować z książką. Ponadto wspólnie szukali zalet płynących z czytania książek. Dzieci uważnie słuchały, na koniec powstał plakat: "Biblioteka naszych marzeń".

Krasnoludki w książkach

Spotkanie z trzecioklasistami zostało poświęcone krasnoludkom.  Czytano „Królewnę Śnieżkę” oraz „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Nie zabrakło znanej piosenki „My jesteśmy krasnoludki”. Po lekturze przyszedł czas na wspólne zabawy: rozpoznawanie przedmiotów na podstawie dotyku (Co zginęło pod krasnoludka czapką niewidką?), rysowanie. Na zakończenie spotkania zrobiono wspólne zdjęcia pamiątkowe. Dzieci mogły ocenić zajęcia poprzez narysowanie na kartce buzi zadowolonej lub smutnej. Były tylko smiley

Książka i kot

Międzynarodowy Dzień Kota obchodzimy 17 lutego. Z tej okazji czytelnicze spotkanie w bibliotece rozpoczęło się od powitania wszystkich „kotów” piosenką „Wlazł kotek na płotek”. Uczniowie zamienili się w koty i to samo zaproponowali maluchom. Na twarzy chętnych przedszkolaków wymalowali piękne czarne noski i wąsiki. Potem przyszła kolej na zagadki i czytanie. Wysłuchano takich utworów jak: „Kotek”, „Pan kotek był chory” oraz bajek: „Klara robi porządki”, „Kotka Betka”. Dzieci były bardzo uważne i bezbłędnie odpowiadały na pytania dotyczące tekstów. W nagrodę za znakomite poradzenie sobie z zagadkami otrzymały kocie łakocie oraz naklejki z kotkami. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa książek w bibliotece „Koty, kotki i kocury”. Dla wszystkich uczniów za zgodą pań z biblioteki zorganizowano konkurs plastyczny: Kot – bohater literacki i Kot pocztowy (projekt znaczka pocztowego z kocim motywem).