Czytelnicza Fiesta - Luty

Za nami Dzień Kubusia Puchatka, który pewnie wielu z nas zaostrzył apetyt na ciekawe okołoliterackie, i nie tylko, zabawy.

Co możemy robić w najbliższym czasie? Pomysłów nam nie zabraknie!

 • Już niedługo, 25 stycznia, obchodzimy Dzień Kryptologii - doskonały dzień na wszelkie literackie sudoku, pokoje zagadek i szyfrowane zadania. Pomoże nam w tym seria "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" , "Detektyw Blomkvist" Astrid Lindgren lub "Detektywi z Tajemniczej 5" Marty Guzowskiej.
 • 26 stycznia przypada Dzień Dialogu z Islamem. W zależności od tego, jak chcemy przedstawić temat, pomóc nam mogą: "Wędrówka Nabu" Jarosława Mikołajewskiego, "Co to jest islam", w której Tahar Ben Jelloun w przystępny sposób tłumaczy podstawy islamu (dla starszych dzieci, nastolatków i dorosłych), ilustrowana "Kim są ci muzułmanie" Zuzanny Pol, "Kot, który zgubił dom" Ewy Nowak, "Chłopiec z Lampedusy" Rafała Witka, "Kot Karima i obrazki" Liliany Bardijewskiej,  Nastolatków zaciekawić mogą: "Chłopiec znikąd" Katherine Marsh, "Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę" Sumii Sukkar i "Wróbelek z kości" Zany Fraillon.
 • 27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Czy znacie już wzruszającą "Mirabelkę" Cezarego Harasimowicza? A może czytaliście "Bombkę babci Zilbersztajn" Katarzyny Ryrych. Temat trudny, ale książki mądre, wartościowe i dostosowane do potrzeb dzieci.
 • 31 stycznia to Światowy Dzień Przytulania.
 • 4 lutego jest trudnym dniem, to dzień Walki z Rakiem. Być może warto tego dnia zapoznać się z książeczką "Moja mama ma raka" Moniki Ziemby i Agnieszki Cieślikowskiej.
 • 9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. To święto nie tylko dla matematyków, chociaż im przyda się "Matematyczna pizza" Anny Ludwickiej. Zróbmy zajęcia "Jak podzielić sprawiedliwie pizzę" lub wymyślmy ulubione pizze bohaterów literackich. Narysujmy ulubioną pizzę Pippi, Kubusia Puchatka lub Misia Paddingtona.
 • 11 lutego to ważny dzień - Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Dobry czas nie tylko na przypomnienie o Marii Curie-Skłodowskiej (której biografia w niektórych krajach jest szkolną lekturą), ale też wielu naukowczyń i kobiet walczących o prawo do nauki. Pomoże nam w tym i Malala Yousafzai, oba tomy "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek" i inne książki o inspirujących kobietach, w tym mniej znane "Genialne dziewczyny" Vichi de Marchi i Roberty Fulci.
 • Dzień później, 12 lutego świętujemy Dzień Darwina. W tym roku możemy sięgnąć do świetnych książek o ewolucji – „Ewolucja. O powstawaniu gatunków według Karola Darwina” oraz „Co ma kura do jaszczura. Wielka księga ewolucji”.
 • 14 lutego, poza Walentynkami w Polsce obchodzimy Dzień Chorego na Padaczkę. Ja mam w swojej prywatnej biblioteczce „O małpce, która spadła z drzewa”, a wy? Macie w szkolnych bibliotekach książki, które oswajają dzieci z tym tematem? Czy znacie książeczkę „Sekret Laury”?
 • Światowego Dnia Kota nie trzeba reklamować – 17 lutego wszystkie małe i duże koty czytają wiersze i książki. Kilka inspiracji można zobaczyć w poniższej galerii zdjęć. Nie może tego dnia zabraknąć wspaniałej książki dla wszystkich, którzy szukają swojej drogi i uczą się, kim są – „Minu” Annie M.G. Schmidt, której bohaterka jest trochę dziewczyną, a trochę kotką.
 • 21 lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego. Dobry moment na podzielenie się na głos swoimi ulubionymi książkami. Tego dnia obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego, a tak się składa, że w księgarniach i w bibliotekach jest coraz więcej interesujących przewodników dla dzieci. A może warto stworzyć własny?
 • 23 lutego to Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Na poważnie o problemie mówi książka dla dzieci "Włosy mamy" Gro Dahle i Sveina Nyhusa. Mniej poważnie, ale równie wartościowo "A niech to gęś kopnie" Marty Guśniowskiej, o tym, jak szuka się sensu życia i dlaczego nie da się go od nikogo pożyczyć.
 • 26 lutego to Dzień Dinoznaura. A ile dinozaurów wy potraficie rozróżnić?
 • 27 lutego to Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego – na pewno znajdziecie coś w bibliotece, co warto przypomnieć młodym czytelnikom i czytelniczkom.

 

Dobrej zabawy!