Franklin i Myszka w Oleśnicy

Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy pod opieką pani Marzeny Tyl czytają w zerówce Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Janusza Korczaka. Klub liczy aż 21 osób, dlatego powstało z niego kilka grup, które dzielą się obowiązkami.

Podczas pierwszego spotkania członkowie klubu przeczytali z podziałem na role książkę „Franklin mówi «kocham cię»” Paulette Bourgeois i Brendy Clark. Opowiada ona o słynnym żółwiku zastanawiającym się, co mógłby wręczyć swojej mamie na urodziny, kiedy w skarbonce jest pusto. Dzieci w trakcie lektury podawały pomysły na własnoręcznie wykonane prezenty.

Po zakończeniu czytania dzieci robiły korale z pomalowanego wcześniej przez uczniów makaronu. Korale te po południu miały zostać wręczone przez dzieci ukochanym osobom – rodzicom, dziadkom czy rodzeństwu.

Dwie uczennice – Klaudia i Sonia – naszkicowały trzy wielkie żółwie, które maluchy nie tylko kolorowały, ale i wyklejały cekinami czy podpisywały własnymi imionami. Dzieci dorysowywały słońce, chmury, trawę i inne postacie. Teraz żółwie ozdabiają gimnazjalną bibliotekę.

 

Na końcu dzieci zaśpiewały piosenkę oraz – jak przystało na spotkanie poświęcone żółwiom – przybijały z uczniami żółwiki.

Kolejne spotkanie

Ze względu na przypadający na początek października Światowy Dzień Zwierząt gimnazjaliści przygotowali książkę pt. „Jak myszka domek budowała”. Na początku spotkania spytali dzieci o ich domowe zwierzęta. W odpowiedzi usłyszeli imiona królików, szynszyli, kotów i psów, jak również pupili należących do babć, dziadków i innych członków rodziny.

Następnie wszyscy bawili się w kalambury. Dzieci przedstawiały różne zwierzęta za pomocą gestów i mimiki. Kolejną zabawą był „Stary Niedźwiedź”. Później na prośbę dzieci uczniowie tańczyli i śpiewali piosenki o dżungli.

Na koniec spotkania dzieci dostały kolorowanki, które członkowie klubu wykonali samodzielnie. Czterokartkowe notesiki przewiązane kolorową włóczką zawierały kontury zwierzątek, które były bohaterami czytanej książeczki. Zwierzątka z ogromnym zapałem i w błyskawicznym tempie zostały pokolorowane.