Jak czytają w Garwolinie

Już od trzech lat uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Garwolinie uczestniczą w programie Centrum Edukacji Obywatelskiej „PoczytajMy”. W tym roku czytają nie tylko przedszkolakom, ale także klasom pierwszym ze Szkół Podstawowych nr 2 i nr 5 w Garwolinie.

W pierwszym semestrze w ramach projektu odbyło się siedem spotkań czytelniczych z najmłodszymi. Wspólne czytanie książek to nie wszystko! Po lekturze uczestnicy razem się bawią, rysują, malują, lepią i wycinają.

Pierwsze spotkanie w Publicznym Przedszkolu „Akademia Pana Kleksa” w Garwolinie odbyło się w dwóch grupach. Maluchy wysłuchały opowiadań, które same wybrały z książek „Mamy zwierząt” i „Opowieści o zwierzętach”. Największe uznanie w oczach najmłodszych znalazło opowiadanie „Urodziny kurki Czupurki”. Po czytaniu odbyła się lekcja gry na gitarze, było wspólne śpiewanie i oczywiście zabawy „Stary niedźwiedź mocno śpi” czy „Mam chusteczkę haftowaną”. Dzięki przygotowanym malowankom powstały piękne kolorowe obrazki.

Drugie spotkanie odbyło się w Przedszkolu nr 8 „Plastuś”. Grupie sześciolatków uczennice przeczytały dwie bajki: „O dzielnym ołowianym żołnierzyku” i o „Mądrym drwalu”. Po bajkach odbyły się zajęcia ruchowe. Na zakończenie przedszkolaki dostały kolorowanki nawiązujące do przeczytanych bajek.

Trzecie spotkanie miało miejsce w Szkole Podstawowej nr 2. Zajęcia rozpoczęły się od porannej gimnastyki, a potem było oczywiście czytanie! Pierwsza była opowieść Elen Lescoat „Złotowłosa i trzy Misie”, a potem Ireny Landau „Lenka i magiczne drzewo”. Uczniowie bardzo uważnie słuchali, bo po lekturze były zadawane pytania  i oczywiście słodkie nagrody! W ramach zajęć odbyła się również lekcja rysowania oraz konkurs z zagadkami.

Kolejna wizyta w Szkole Podstawowej była poświęcona książce Rafała Witka „Baj i Bajeczka nasza książeczka”. Książka składa się z 5 krótkich opowiadań. Po każdym opowiadaniu dzieci odpowiadały na pytania. Na koniec rozdano zakładki do książek, które dzieci same miały pokolorować. Zakładki będą im służyły do książek wypożyczanych w szkolnej bibliotece.

Informacje o spotkaniach umieszczane są na stronie Biblioteki Szkolnej.