Jak udało nam się oczarować dzieci w Starym Wiśniczu

W tym półroczu, regularnie co dwa tygodnie spotykałyśmy się z dziećmi oddziału przedszkolnego w naszej szkole, w ramach programu „PoczytajMy”, aby wspólnie przybliżyć im zaczarowany świat literatury dla dzieci.

Początkowo trudno było nam znaleźć z nimi wspólny język. Nie słuchały czytanych bajek, dokazywały i nie były zainteresowane zajęciami. Mimo starań, spotkania nie przebiegały tak jak wcześniej zaplanowałyśmy, co sprawiało, że traciłyśmy ochotę do dalszej współpracy. Jednak nie chciałyśmy się poddawać. Postanowiłyśmy poszukać źródła ich dekoncentracji. Z związku z tym zaczęłyśmy przynosić krótkie opowiadania. Czytając je dzieliłyśmy się na rolę, zmieniałyśmy intonację głosu w zależności od postaci oraz pokazywałyśmy obrazki z nim związane. Następnie zadawałyśmy zagadki dotyczące teksu i chwilę się wspólnie bawiliśmy.

Dzieci zaczęły nas słuchać, odpowiadać na pytania, i włączać się do wspólnej zabawy. Fakt, że naszym małym przyjaciołom podobały się spotkania sprawiał nam wiele satysfakcji oraz powodował, że z niecierpliwością czekałyśmy na następne. Było  nam przykro kiedy musiałyśmy się z nimi rozstać. Dzieci także za nami tęskniły.

Najchętniej słuchały serii książek „Franklin”, dlatego też najczęściej przynosiłyśmy je na zajęcia. „ Martynka” ,również znajdowała się na liście ulubionych utworów. Nie zabrakło również krótkich wierszyków i rymowanek.  Zajęcia uzupełniałyśmy także przeróżnymi zabawami min. nauką krótkiego, prostego układu tanecznego, wróżbami andrzejkowymi, rozwiązywaniem zagadek i rebusów oraz pracami plastycznymi.

                                                                                                                                                                                                                                                       Weronika Maź, klubowiczka