Kalendarz literacki - luty

 

Planujecie lekcje lub spotkanie klubu czytelniczego? Szukacie tematu, o który można „zahaczyć”? Zapraszamy na garść inspiracji.

 

11 lutego - Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

Możemy czuć się rozpieszczeni mnóstwem tytułów z działu „girl power”. Od czasu słynnych „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” powstało wiele innych, równie wartościowych książek, także polskich. My proponujemy zadanie z pisania na wzór Buntowniczek – niech każdy opisze własną ulubioną naukowczynię – może być znana,  może zupełnie nie. Z całości powstanie nowy tom, jeszcze lepszy, bo osobisty. A w dodatku, jeśli doda się ilustracje, będzie wspaniałym prezentem dla maluchów, którymi opiekują się wasze kluby czytelnicze.

(Rozkładówka z książki "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek", wyd. Debit)

17 lutego - Światowego Dnia Kota

Macie już naszykowane książki i wiersze o kotach? Konkursy recytatorskie, pomysły na własny wiersz, stare opowiadania i nowe powieści? Przygotujcie dla maluchów „kocie” zabawy i sami świetnie się bawcie. Zobaczcie też, jak obchodzono dzień kota rok temu: LINK

23 lutego – Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

Temat poważny i ważny. Wam polecamy webinar o depresji u dzieci i nastolatków LINK. Do pracy z młodszymi dziećmi polecamy dwie książki „Włosy mamy” Gro Dahle i Sveina Nyhusa (dostępna w bibliotekach), „A niech to gęś kopnie” Marty Guśniowskiej czy „Opowieści o Błękitnym Psie, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci” Beaty Majchrzak. Wszystkie te tytuły są dostosowane wieku odbiorców.

26 lutego – Dzień Dinozaura

Ile dinozaurów potraficie nazwać? Jaki jest wasz ulubiony? Na pewno większość ma jeszcze w domach swoje książki o dinozaurach – pokażcie je! Wymyślcie dla siebie lub maluchów dinozaurowe zabawy, jeśli mają być on-line, możecie skorzystać z anglojęzycznych źródeł (jako inspiracji):  amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej stworzyło stronę, na której dzieci mogą się wcielić w różnych specjalistów - LINK. Z kolei na stronie londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej LINK możecie sprawdzić jakim dinozaurem jesteście, jak zrobić dinozaura origami i znaleźć inne pomysły na zabawy (zobaczcie sekcję na dole strony - roarsome time at home).