A my w Nowym Folwarku czytamy

Cztery gimnazjalistki z Zespołu Szkół w Nowym Folwarku pod opieką pań Julianny Hauke i Magdaleny Szambelan utworzyły klub czytelniczy i uczestniczą w roku szkolnym 2016/2017 w ogólnopolskim programie „PoczytajMy”. Podczas zajęć w bibliotece szkolnej dziewczyny przygotowują się do głośnego czytania dzieciom, czemu towarzyszą gry, zabawy, warsztaty plastyczne. Następnie prezentują zajęcia połączone z czytaniem maluchom z najbliższej okolicy: szkół, świetlicy, przedszkoli.

Najaktywniej działałyśmy w październiku, co było związane z obchodami Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który jest świetną okazją do promocji książek, czytania i odwiedzania książnicy.
Pierwsze z zajęć przeprowadzone 5 października w bibliotece szkolnej dla chętnych uczniów z klas 0-3 SP naszej szkoły spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. Dzieci wysłuchały książki „Czarownica Winnie”  oraz wykonały zadania związane z kolorami, jakie spotykamy w otaczającym nas świecie. Powtórzyły też znajomość słów z  zakresu języka angielskiego. Najlepszą ewaluacją zajęć był fakt, że  wszystkie dostępne w bibliotece książki z serii zostały błyskawicznie wypożyczone. 

14 października obchodzone są Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia. Dziewczyny z koła czytelniczego już dwa dni przed tą datą rozpoczęły "Tydzień z Misiami". W środę w bibliotece odbywały się zajęcia na podstawie książek o Misiu Uszatku, w których uczestniczyli uczniowie z klas 1 i 2b,. Towarzyszyły im ćwiczenia integracyjne oraz zagadki związane z innymi bajkowymi niedźwiadkami, a także wystawka książek o misiach. 13 października gimnazjalistki odwiedziły dzieci z Przedszkola "Grzybek" w Sokołowie. Przeczytały im przepiękną książkę H. i D. Howartha o małym misiu, który postanawia wyruszyć w ślad za znikającym co dzień tatą i dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje. Dzień później byłyśmy w przedszkolu „Leśny Dzwoneczek” w Psarach Polskich. Dziewczyny przeprowadziły zajęcia związane z Ogólnopolskimi Urodzinami Książkowego Misia. Przedszkolaki najpierw wysłuchały książki „Taty misia nigdy nie ma”, którą przeczytały gimnazjalistki, a następnie wykonywały zadania plastyczne i zabawy związane z tematyką spotkania. Na koniec wszyscy z uśmiechem zajadali się galaretowymi misiami. Również dzieci ze szkolnych zerówek uczestniczyły w czytaniu bajek zorganizowanym przez klub czytelniczy. Maluchy wysłuchały opowiadania o misiu, a następnie - po serii pytań i zagadek (świetnie poradziły sobie z rozumieniem tekstu!) - kolorowały postaci bajkowych niedźwiadków. Zabawa była przednia.

Zajęciom w bibliotece szkolnej towarzyszyły warsztaty plastyczne - tworzenie laurek dla biblioteki (połączone z minikonkursem) oraz strasznych zakładek dla książek. Ponadto ogłoszono konkurs na najpiękniejszy zeszyt lektur oraz przeprowadzono konkurs czytelniczy "Czy znasz książki o Harrym Potterze?".

W listopadzie opiekunki wraz z klubem przygotowały szkolny projekt "Sienkiewicz znany, a jednak nieznany" (w nawiązaniu do Roku Sienkiewiczowskiego), w ramach którego odbyły się konkursy dla różnych kategorii wiekowych: na najpiękniejsze głośne czytanie fragmentów powieści, ze znajomości nowel, na najpiękniejsze przebranie za postać z utworów Sienkiewicza oraz plastyczny.
16 listopada uczniowie klas trzecich naszej SP mieli możliwość wzięcia udziału podchodach detektywistycznych w bibliotece szkolnej. Wśród zadań,  jakie przed nimi stanęły, było miedzy innymi odnalezienie wybranej książki na regałach, rozpoznanie przedmiotu z zawiązanymi oczyma oraz zagadki literackie. Całość okrasiła solidna porcja literatury detektywistycznej dla najmłodszych – odczytano fragmenty książki pt. „Tajemnica biblioteki” z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Widmarka. Całość dała dzieciom mnóstwo radości. 
Natomiast 30 listopada w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia związane z obchodzonymi tego dnia andrzejkami. Dziewczyny z klubu czytelniczego odczytały wierszyki,  których dzieci uczestniczące  w zabawie nauczyły się następnie na pamięć. Po części literackiej odbyły się wróżby. Każdy mógł "dowiedzieć się", co go czeka w przyszłości, jakie będzie imię przyszłej żony/przyszłego męża, jaki zawód będzie wykonywać itp. Zabawy i śmiechu było co niemiara!

Również mikołajki obchodzono uroczyście w naszej bibliotece szkolnej. Członkinie klubu czytelniczego przygotowały świąteczne czytanie opowiadania Joanny Plesnar pt. "Zimowy Porywacz", którego głównym bohaterem był oczywiście bohater tego dnia, czyli św. Mikołaj. Następnie uczestnicy spotkania czytelniczego rozwiązywali zagadki związane z okresem Bożego Narodzenia oraz napisali listy do Mikołaja, a następnie mogli mu je uroczyście wręczyć, ponieważ Święty pojawił się osobiście na końcu zajęć. Rozdał dzieciom słodycze oraz drobne upominki - plakaty z jednej z ulubionych książek dzieci.
29 grudnia uczestniczki Szkolnego Klubu Czytelniczego odwiedziły przedszkole Chatka Misia Uszatka we Wrześni. Dziewczyny przeprowadziły zajęcia związane z tematycznie ze Świętami Bożego Narodzenia. Przedszkolaki poznały opowieść pt. "Najważniejszy prezent", którą przeczytały gimnazjalistki, a następnie opowiadały, w jaki sposób obrazki nawiązują do polskich tradycji świątecznych. Dzieci przedstawiały na rysunkach swoje prezenty gwiazdkowe, a później uczestniczyły w zabawie związanej z tematyką spotkania, w której nagrodami były czekoladowe pierniki.

Z kolei 6 lutego nasze wolontariuszki zawitały w progi wrzesińskiego Przedszkola "Pszczółka Maja" i zaprezentowały dzieciom interaktywną wersję baśni "Śpiąca Królewna" (teatrzyk).
Wszystkie działania klubu znalazły pozytywny wydźwięk zarówno w społeczności szkolnej, jak i lokalnej.