Nie łam się! Platformy przydatne w e-learningu.

Moja ukochana szkoła, w której spędziłam wieeele lat prowadzi lekcje przez internet, dokładnie wg planu lekcji, łącznie z w-f. Uczniowie logują się do platformy typu zoom czy clickmeeting lub na skypie i pracują zgodnie z programem. Miałam przyjemność słuchania dziś jednej z takich lekcji i muszę przyznać, że to rozwiązanie jest świetne. Ale, jak wiadomo, nie wszystkie szkoły przygotowały się do takiego rozwiązania i o ile takie lekcje mogą być doskonałe w liceum, to niekoniecznie sprawdzą się w młodszych klasach. Drogie nauczycielki i drodzy nauczyciele, rodzice i dzieciaki – przysyłajmy sobie pomysły i rozwiązania, poprzez mejl programu (aneta.derda@ceo.org.pl) lub na FB – grupa poczytajmy działa sprawnie.

Pod tymi linkami możecie znaleźć wykazy stron i platform do e-learningu, część jest w języku angielskim, ale są też po polsku.

Nie ma, oczywiście, sensu korzystanie ze wszystkich, a na początek najlepiej skorzystać z tych, które już się zna. Z czasem można zapoznać się z nowymi narzędziami, na spokojnie, do większości z nich można znaleźć instrukcje w internecie, tutoriale na YT, przećwiczyć samemu, zanim zrobić się cokolwiek nowego z uczniami. Nie chodzi o ilość programów, tylko o wybór, by było nam wygodnie pracować, a dzieciakom się nie nudziło. Kwarantanna to okazja do sprawdzenia nowych możliwości i spóbowania tego, na co do tej pory nie było czasu, a nie festiwal fajerwerków i prześcigania się w ilości stron i aplikacji. Nie traćmy głowy i pracujmy spokojnie.

Nasz dział edukacji globalnej przygotował Padlet z możliwymi działaniami. Poza ciekawą zawartością, można skorzystać z okazji i obejrzeć, jak padlet działa, nie raz może się przydać w pracy -https://tiny.pl/tbfj1.

Po angielsku - strona Teaching Against Coronovirus,  oferuje zestawienie narzędzi internetowych do e-learningu - https://tiny.pl/tbf41 Wiele z nich ma swoje polskie odpowiedniki. Tutaj zaś jest zestawienie po polsku - https://tiny.pl/tbfnc i jeszcze jedno na Juniorowo - https://tiny.pl/tbfsp., i kolejne https://www.enauczanie.com/www.

Kahoot udostępnił opcję premium za darmo - https://tiny.pl/tbfnx

A tu znów po angielsku Explain Everything - https://tiny.pl/tbfkg

Świetna dla szkół podstawowych Learning Apps - https://learningapps.org/

Dla SP i dla zmęczonych rodziców polecam znane wszystkim Zamiast Kserówki - https://tiny.pl/tbfnp, a jeśli nie e-learning tylko plan z zadaniami, to np. może być taki - https://tiny.pl/tbfn8

Korzystamy ze starej dobrej Khan Academy - https://tiny.pl/tbfjn

Tworzymy zadania na wordwall – https://wordwall.net/pl

Lista będzie się wydłużać, ale nie dajmy się zwariować, to tylko narzędzia do wyboru, nie potrzebujemy ich wszystkich by nadal dobrze uczyć na odległość.