PoczytajMy 2020/21 semestr 1

Co w tym roku?

W tym roku poza wolontariatem chcemy promować aktywne czytanie w klubach czytelniczych. Poza wymyślaniem i realizowaniem zadań dla młodszych dzieci, serdecznie namawiamy Państwa do zachęcania uczniów i uczennic do dzielenia się swoimi odkryciami literackimi, polecania sobie książek i rozmów o nich. Być może pomocna będzie publikacja Aktywne Czytanie? 

Grupy, które mogą pracować standardowo, robią 5 spotkań czytelniczych (z "maluchami") oraz 1 akcję czytelniczą, wg publikacji. Cała publikacja dostępna jest TUTAJ Część ze szkół rozwiązała problem w ten sposób, że czytają dzieciom na auli lub dużym korytarzu, w odpowiedniej odległości lub wolontariusze mogą chodzić do klas na kilka minut za to częściej. Każda szkoła ma nieco inne warunki, z chęcią przeczytam o Państwa rozwiązaniach.

Grupy zdalne opracowują:

- zamiast 5 spotkań czytelniczych - 1 film-teatrzyk na podstawie bajki, 1 czytanie na żywo na zoom lub innej platformie, 1 audiobook z krótką bajką i 1 książkę, 1 grę własnego pomysłu lub zabawę z wykonanymi akcesoriami (łatwymi do dezynfekcji) do przekazania dla młodszej grupy.

- oraz akcję czytelniczą w szkole lub on line, w zależności od możliwości.

Jedno z webinariów będzie poświęcone narzędziom internetowym, więc proszę się nie bać. Proszę też dzwonić/pisać do nas.

 

Grupy hybrydowe w zależności od potrzeb, sytuacji w szkole i możliwości wykonują dowolną mieszankę powyższych działań.