PoczytajMy w Kaliszu

W Zespole Szkół nr 7 w Kaliszu działa klub czytelniczy „PoczytajMy”. W tym roku szkolnym jego członkowie zorganizowali m.in. spotkanie o misiach oraz o wiosennych porządkach. Opiekunem klubu jest pan Jakub Pokojowczyk.

Pluszowy miś obchodzi swoje święto 25 listopada i z tej właśnie okazji uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej odwiedzili bibliotekę. Rozmawiali tu o swoich misiach i poznali historię małego niedźwiadka ocalonego przez Teodora Roosvelta, która dała początek tej najpopularniejszej zabawce. Dzieci wysłuchały fragmentów książek: „Przygody i wędrówki Misia Uszatka” Czesława Janczarskiego, „Pamiętnik Czarnego Noska” Janiny Porazińskiej i „Miś zwany Paddington” Michaela Bonda. Spotkanie było też okazją do rozmowy o niedźwiedziach, żyjących na świecie, oraz misiach znanych maluchom z bajek i filmów. Na zakończenie dzieci otrzymały do pokolorowania obrazki misiów.

Podczas spotkania dotyczącego wiosennych porządków uczniowie dzielili się wiedzą na temat segregowania śmieci, wymieniali porządkowane miejsca i sprzęty pomocne podczas sprzątania. Chętnie opowiadali na czym polegają ich domowe obowiązki. Znaczenie utrzymania porządku na co dzień pomogła dzieciom ocenić historia „Franka i zielonego stworka” autorstwa Joanny Krzyżanek. Pierwszoklasiści byli uważnymi słuchaczami i nie mieli żadnych problemów z odpowiedzią na pytania do tekstu, wyciągali bardzo trafne wnioski. Swoją wiedzę sprawdzili w praktyce segregując przedmioty i dopasowując je do rysunków pomieszczeń w domu. Podsumowaniem zajęć było odczytanie fragmentu „Roztrzepanej sprzątaczki” Doroty Gellner i zachęcenie uczniów do czytania książek z biblioteki szkolnej.