Rejestracja do programu PoczytajMy na semestr letni

Serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę programu PoczytajMy.

Jak w poprzednich miesiącach, i tym razem pracujemy zarówno w szkole, jak i zdalnie - w zależności od Waszych potrzeb i możliwości.

Dlaczego PoczytajMy?

Uczniowie i uczennice w klubach czytelniczych mają możliwość pracy metodą projektu na rzecz młodszych dzieci, w ramach wolontariatu czytelniczego. Jednocześnie dostają przestrzeń do rozmowy na temat książek, które są dla nich ważne i ciekawe. Uczą się pracy w zespole, planowania, wystąpień publicznych, organizowania wydarzeń i... aktywnego czytania oraz analizy literackiej, a to wszystko na bazie książek, które sami wybiorą.
 

Młodsze dzieci dostają od klubów czytelniczych zastrzyk pozytywnej energii i radości. Szykowane dla nich zajęcia i materiały pokazują im, że czytanie jest fajne. A uczą się tego od osób, które są dla nich szczególnie ważne - swoich niemal rówieśników.
 

Opiekunowie i opiekunki klubów dostają nie tylko publikacje programowe i egzemplarze książek dla dzieci, ale też dostęp do webinariów dotyczących metod pracy z książką i wolontariatu szkolnego.

Co robimy?

Opiekunowie i opiekunki zakładają w szkołach kluby czytelnicze i nawiązują kontakt z nauczycielami przedszkolnymi, świetlicami lub klasami 1-3. Kluby przeprowadzają działania na rzecz młodszych dzieci (5 spotkań czytelniczych lub 3 działania on-line) oraz jedną akcję czytelniczą, promującą czytelnictwo wśród rówieśników. Kluby mogą także spotykać się i działać na zasadzie klubu książki, dbając także o własny czas na lekturę i ciekawą dyskusję o wybranych książkach.

Kiedy działamy?

Od lutego do czerwca 2021 roku.

Jakie są wymagania programowe?

- założenie klubu czytelniczego

- udział w co najmniej 2 webinariach

- przeprowadzenie 5 spotkań czytelniczych i jednej akcji czytelniczej

Jakie są nieobowiązkowe działania dodatkowe?

- przeprowadzenie spotkań czytelniczych wśród członków klubu na zasadzie klubu książki

- przeprowadzenie w ramach akcji czytelniczej realnej zmiany w szkole, zwiększając lub ułatwiając dostęp do książek w przestrzeni szkoły. Zainteresowane tym działaniem szkoły i kluby czytelnicze mogą skorzystać z naszej propozycji mentoringu.

Kto może się zgłosić?

Każdy osoba, która pracuje z dziećmi - opiekunowie i opiekunki kół wolontariatu, nauczyciele i nauczycielki przedmiotowi, pracujący w bibliotekach oraz świetlicach. Optymalne (ale nieobowiązkowe) jest zgłoszenie dwóch opiekunów/opiekunek.

Opiekun lub opiekunka klubu czytelniczego formuje grupę (co najmniej 3 osoby) złożoną z uczniów i uczennic powyżej IV klasy SP (lub 3 klasy SP o ile uczniowie i uczennice potrafią płynnie czytać młodszym lub opiekun/opiekunka ma pomysł - do konsultacji z nami - jak przeprowadzić spotkania czytelnicze).

Do kiedy można się zgłosić?

Do 8 lutego.

Jak można się zgłosić?

Od 11 lutego będzie aktywny formularz rejestracyjny, którego link pojawi się tu, na stronie głównej CEO oraz na stronie startowej programu.

Załączone dokumenty: 
  1. 1. Regulamin poczytajmy.docx (21KB)