Rzucamy wyzwanie, czyli jak zachęcić dzieciaki do czytania

Jak zachęcić dzieciaki do czytania, kiedy siedzą w domach? Rzućmy im wyzwanie!

Wyzwanie 1.

Załóż klub czytelniczy. Umówcie się na rozmowę o książkach. Możecie polecić sobie takie, które już znacie, albo umówić się na wspólne omawianie jednego tytułu. Spotykajcie się online raz w tygodniu, ustalcie dzień i godzinę, która wszystkim odpowiada.

Możecie też polecać sobie audiobooki. Skąd je brać? Po polsku  możecie znaleźć za darmo na youtube i na stronie Wolne Lektury, a jeśli wasi rodzice założą konto empik go lub legimi (albo inną platormę z e-bookami) możecie skorzystać darmowych tygodni – w zależności od platformy jest to 2 tygodnie lub dłużej. Po angielsku audiobooki za darmo są udostępniane na stronie Audible. Za każdym razem te konta powinni założyć wasi rodzice, o ile wyrażają na to zgodę.

 

Wyzwanie 2.

Polecaj online. Zrób łańcuszek – w mejlach lub mediach społecznościowych. Wybierzcie zadanie i pod spodem dopiszcie tytuły książek oraz uzasadnienie, dlaczego właśnie tę książkę polecacie. Przykładowe zadania:

- Książki, które czytełeś/aś całą noc.

- Książki, których głównymi bohaterkami są dziewczyny.

- Książki,  w których występują smoki.

- Książki, które dzieją się na innych planetach.

- Książki, przez które nie mogłeś/aś zasnąć ze strachu.

- Książki, w których bohaterowie mieli trudne dzieciństwo.

- Książki, które dzieją się poza Europą.

- Książki, które dzieją się w wymyślonej krainie.

I tak dalej, i tak dalej. Wymyślajcie sami i dzielcie się ulubionymi tytułami. Pamiętajcie, żeby choć jednym zdaniem uzasadnić, dlaczego warto daną książkę przeczytać.

 

Wyzwanie 3.

Ułóżcie quiz o książkach. Każde z Was wymyśla 1 pytanie, które dopisujecie do internetowego quizu (np. na stronie quizme, za zgodą rodziców, musicie wtedy mieć jedno konto, lub poprosić nauczyciela/kę o zebranie wszystkich waszych pytań i opublikowanie quizu). Najlepsze, najciekawsze pytania nauczyciele przesyłają do programu PoczytajMy – zrobimy z nich Ekstremalny Quiz Książkowy. Ale zanim to nastąpi, sprawdźcie się na swoich własnych quizach – kto z Was  odpowie najlepiej?

Przykładowe pytanies:

Mleko dla motyli wypili bohaterowie cyklu książek pt.:

  1. Baśniobór
  2. Zwiadowcy
  3. Opowieści z Ziemiomorza
  4. Harry Potter

Wyzwanie 4.

Napiszcie wywiad z bohaterem lub bohaterką książki. A może z dwoma lub trzema?

  1. Spotkajcie się online na dyskusję. Wybierzcie bohaterów lub bohaterki książek.
  2. Opracujcie zestaw pytań, 8-10 wystarczy. Wybierzcie najciekawsze pytania.
  3. Wymyślcie i dopiszcie odpowiedzi.
  4. Zredagujcie wywiad i prześlijcie opiekunowi/opiekunce grupy.
Wyzwanie 5.
Znacie Fakebooka? To strona, na której możecie "założyć konto" swojej ulubionej postaci literackiej. Stwórzcie jej stronę, to co lubi, zdjęcia lub ilustracje, a może dodacie rozmowy z innymi bohaterami albo linki do jej ulubionej playlisty? Czego słucha Harry Potter do nauki? Z jakich żartów śmieje się Will ze Zwiadowców? Jakie wiersze polecaliby sobie bohaterowie "Stowarzyszenia Umarłych Poetów"?