Świętujemy i czytamy! Światowy Dzień Mieszkalnictwa dla wszystkich Poczytajów!

Kochani i kochane,

z okazji Światowego Dnia Mieszkalnictwa zapraszamy wraz z Habitat for Humanity Polska na tydzień działań i aktywności. Będziemy czytać, pisać i rysować. Zapraszamy Was i wszystkie kluby czytelnicze do działań i zabawy.

Czym jest Światowy Dzień Mieszkalnictwa?

To dzień, w którym zwracamy uwagę na to jak mieszkamy i jak mieszkają ludzie na świecie. Dotyczy i naszego otoczenia i sytuacji globalnej - dostępu do mieszkań, mediów i wszystkiego tego, co uznajemy za wyznaczniki "godnego" życia.

Jak to ma się do PoczytajMy?

Ano prosto - naszym zadaniem, jednym z najważniejszych, jest uwrażliwianie dzieciaków na potrzeby innych. Nie tylko tych, którzy mieszkają w odległych krajach, ale też osób, które mieszkają obok nas. Dlatego zaczynamy ten rok szkolny lekturą i zabawą literacką związaną z tematem mieszkalnictwa. Oczywiście, robimy to na poziomie wiedzy i umiejętności uczniów i uczennic :)

Poza tym - działanie w tej akcji liczy się jako:

a) jeśli zrobicie film lub plakaty i rozwiesicie w szkole - akcja czytelnicza w programie PoczytajMy

b) jeśli zrobicie książkę dla młodszych dzieci - spotkanie czytelnicze w programie PoczytajMy

Co, jak i kiedy?

Świętujemy dłużej niż 1 dzień. Na rezultaty Waszych prac czekamy do końca wtorku 13 października.

Co możecie zrobić?

1. PLAKATY - jako akcja czytelnicza, zróbcie plakaty, które powiesicie w szkole. Na jednym z nich napiszcie czym jest Światowy Dzień Mieszkalnictwa i czego dotyczy to święto. Możecie dodać dane, mówiące ile jest osób bezdomnych w Polsce lub informacje jak Covid wpłynął na sytuację mieszkaniową Polaków lub ogólnie na świecie. Poszukajcie tych informacji wspólnie. Dwa pozostałe plakaty poświęćcie 2 wybranym książkom dla dzieci i młodzieży, które mówią o osobach z problemami mieszkaniowymi lub pokazującymi jak ludzie mieszkają na świecie. Mogą to być książki popularne, które już znacie (wszak Harry Potter mieszkał pod schodami wujostwa, a jego rodzinny dom został zniszczony podczas Wojny Czarodziejów) lub poszukacie w szkolnej bibliotece. Na plakatach zachęćcie do czytania o tych książkach. Plakaty zatytułujcie "Poczytaj jak żyją inni".

2. FILM - jako akcja czytelnicza. W krótkim, max 8-minutowym filmie opowiedźcie o dwóch ksiażkach opowiadających, jak żyją i mieszkają ludzie. Mogą to być książki przekrojowe (leksykony), powieści z wątkiem opisującym jak się żyje w danym miejscu, albo reportaże dla dzieci i młodzieży. W swoim filmie zachęćcie do przeczytania tych książek. Na początku lub na planszy wspomnijcie, że książki czytacie z okazji Światowego Dnia Mieszkalnictwa. Film umieście na stronie szkoły lub/i na szkolnym Facebooku.

3. KSIĄŻKA - jako spotkanie czytelnicze. Napiszcie wspólnie i zilustrujcie krótkie opowiadanie dla małych dzieci. Bohaterem lub bohaterką opowiadania niech będzie postać (osoba lub zwierzątko albo postać fantastyczna), która:

- nie ma gdzie mieszkać lub

- musi opuścić swój dom z powodu jakiejś katastrofy lub

- ma dom, w którym brakuje ważnych do życia rzeczy, ale

oczywiście, jak to w opowiadaniach dla dzieci, wszystko dobrze się kończy. Książkę tę przekażcie dzieciom z młodszej grupy, z którą współpracujecie w ramach programu. Zdjęcia lub pdf książki zachowajcie.

Rezultaty swojej pracy - pliki lub linki prześlijcie na adres: aneta.derda@ceo.org.pl.

Co jeszcze można zrobić?

Jeśli brakuje Wam pomysłów,drodzy nauczyciele i nauczycielki, zapraszamy do obejrzenia przedwakacyjnego webinarium Równościowe Czytanie. Znajdziecie tam inspiracje książkowe do czytania z dziećmi i pomysły na proste działania. Zapraszam też do zajrzenia do publikacji PoczytajMy o Domach, które jest w zakładce "publikacje", są tam pomysły na krótkie scenariusze spotkań. PDF z książką "Domy" o użytku szkolnego, znajdziecie w plikach poniżej.

WEBINARIUM DLA WSZYSTKICH

Przed weekendem zapraszamy i nauczycieli i uczniów na webinarium pt. Poczytaj, jak żyją inni. Dla opiekunów i opiekunek grup - pomysły na działania. Dla dzieci - pomysły książkowe. Prostym językiem o ważnej sprawie opowie Klaudia Waryszak-Lubaś.

Zapraszamy w piątek, 9 października o 17:30. Link do wydarzenia: https://tiny.pl/7l8dm

 

 

Załączone dokumenty: 
  1. 1. Domy skan.pdf (6MB)