ZS nr 17 w Warszawie

28 lutego b.r. odbyło się pierwsze spotkanie szkolnego klubu czytelniczego w Zespole Szkół nr 17 w Warszawie, w ramach programu PoczytajMy organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na początku dzieci potrzebowały czasu, aby się poznać, ponieważ trzy osoby są z klasy czwartej, a dwie z drugiej gimnazjum. Pomogły książki czytane na głos, gra w Story Cubes i korzystanie z kart Dixit do opowiadania o własnych emocjach.

Staraliśmy się spotykać co tydzień, jeśli oczywiście nic nie wypadło niespodziewanego w grafiku szkolnym.  Mamy bardzo dużo cudzoziemców, i m.in. z tego powodu chcieliśmy przygotować do głośnego czytania książkę Rafała Witka „Chłopiec z Lampedusy”. Oto jak opisały spotkania klubu czytelniczego same dzieci:

„...ćwiczyliśmy czytanie „Chłopca z Lampedusy”, uczyliśmy się współpracy, niezależnie od tego ile mamy lat. Dowiedzieliśmy się także, gdzie leży Lampedusa i skąd pochodzi główny bohater książki. Ustaliliśmy co kto robi w czasie tego czytania i przygotowywaliśmy się do spotkania z małymi dziećmi, którym chcieliśmy przekazać, że czytanie jest potrzebne i nawet fajne.” :)

Już po pierwszym spotkaniu z maluchami wiedzieliśmy, że niektórzy muszą czytać  głośniej i że powinnyśmy usiąść bliżej pierwszaków, które szybko się rozpraszają.  Trzeba też za każdym razem przypominać  dzieciom o czym czytaliśmy na ostatnim spotkaniu, aby wprowadzić je w kolejne wydarzenia z książki. Jedna z klubowiczek powiedziała cyt. „zajęcia są bardzo ciekawe, a także nauczyły mnie powoli czytać”. Stale bowiem ćwiczyliśmy dykcję.

Inspiracji w organizowaniu zabaw w trakcie przerwy w czytaniu szukaliśmy w publikacjach i przewodniku Poczytajmy. Sprawdziła się zabawa z dobieraniem się w pary i pokazywaniem co jedna osoba lubi jeść, a druga miała to zgadywać. Oczywiście zabawa wiązała się z wydarzeniami z książki.

Nasz klub czytelniczy przygotował również wydarzenie w szkole, które podsumowywało konkurs czytelniczo-plastyczny na plakat reklamujący swoją ulubioną książkę.  Konkurs został ogłoszony w marcu. Na plakaty czekaliśmy 1 miesiąc. Do jury zaangażowaliśmy obie Panie Dyrektor, nauczycielkę plastyki, techniki, języka angielskiego i sekretarkę, która ma wykształcenie plastyczne. Oprócz tego w trakcie dnia otwartego w czytelni zorganizowaliśmy wystawę plakatów i głosowanie na najładniejszy, według przybyłych gości, plakat. W ten sposób wybraliśmy nagrodę publiczności.

27 kwietnia w czytelni odbyła się uroczystość rozdania nagród. Zaprosiliśmy laureatów i dzieci z młodszych klas, tak dużo jak tylko może pomieścić czytelnia. Przed wręczeniem nagród, klubowiczki przeczytały fragmenty niektórych książek, do których dzieci wykonały plakaty. Odbył się też krótki quiz, z którym dzieci poradziły sobie perfekcyjnie. Wszyscy zasłużyli na słodkie małe co nieco. Porządku pilnował nasz najstarszy klubowicz.

Dzieci wykonały plakaty m.in. do następujących książek: „Plastusiowy pamiętnik”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Amelia Bedelia”, „Harry Potter”, „Karolcia”, „Afryka Kazika”, „Kroniki rodu Kane”, „Atlas grzybów Polski”, „Uczucia. Co to takiego”, „Trzy świnki”, „Magiczne drzewo” itd.

Cała akcja czytelnicza została opisana i umieszczona wraz ze zdjęciami na stronie internetowej i szkolnym FB.

http://www.promienista.waw.pl

Iwona Dąbska-Kluska

opiekunka klubu w ZS nr 17 w Warszawie