Co więcej o pszczołach? #PoczytajMY o pszczołach

Potocznie słowa pszczoła używamy do określenia pszczoły miodnej, jednak jest to nazwa jednego z tysięcy gatunków pszczół (nadrodziny) na świecie i ok. 400 w Polsce!

Czy wiesz, jak zbudowany jest układ pokarmowy pszczoły?

Wartość zapylania roślin przez pszczoły na świecie to ok 150 mld euro, czyli 2 razy więcej niż roczny przychód Polski!

Na jakie choroby chorują pszczoły?

Co oznaczają hasła: SADŹ , ZANIEDBUJ, KUPUJ LOKALNIE, UCZ SIĘ?

Webinarium

Opowieścią o pszczołach i o tym, co możemy dla nich robić, zauroczył nas Kamil Baj, który od kilkunastu lat prowadzi rodzinną pasiekę, a teraz wraz z Agnieszką stawia ule w miastach i opiekują się pszczołami. Razem tworzą Pszczelarium; ich pasieki można spotkać na dachach, w ogrodach i parkach Warszawy, Gdańska i Katowic, np. na tarasie 17 p. biurowca Eurocentrum w Warszawie, dachu Ergo Hstia w Gdańsku i zielonym tarasie Unilever w centrum Katowic. 

Dnia 9 czerwca przeprowadził dla nas wykład, którego możecie odsłuchać tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=XLHxB3WXb1M&t=15s  . Kamil podzielił się z nami tajnikami swojej pracy, opowiedział nam o problemie wymierania pszczół w Europie i w Polsce oraz dał praktyczne rady dotyczące tego, co możemy zrobić, by chronić pracowite owady :)

Co możesz uczynić dla pszczół?

Kamil zachęcał nas do prostych kroków, które są osiągalne dla każdego z nas, nieważne w jakim jesteśmy wieku.

SADŹ - różnorodne rośliny owadopylne typowe dla lokalnej flory. Wykaz tych roślin możemy znaleźć tutaj: http://www.pomagamypszczolom.pl/program/co-ty-mozesz-zrobic/lista-roslin-przyjaznych-pszczolowatym/ 
„ZANIEDBUJ” - zostaw kawałek trawnika, ogrodu „zaniedbany”, niekoszony (lub koszony raz na rok), nie zabieraj i nie sprzątaj stosu cegieł, ściętej trzciny, starych pni itd. W nich zapylacze mogą uwić sobie dom!
KUPUJ LOKALNIE - kupuj miód i produkty pszczele od pszczelarzy z Twojego regionu. W ten sposób wspierasz pszczelarza i jego pszczoły!
UCZ SIĘ - poznaj, jak pracują pszczoły, czytaj, uczestnicz w warsztatach pszczelarskich.

Zachęcamy, aby włączyć te proste czynności do swojej codzienności!

 

---

fot. Pszczelarium