Bystrzaki z Wojnowa

Ośmioro uczniów klas szóstej i siódmej Szkoły Podstawowej im. Anieli hr. Potulickiej w Wojnowie utworzyło klub czytelniczy i uczestniczą w ogólnopolskim programie PoczytajMy. Głośno czytają utwory dla dzieci swoim kolegom z oddziału zerówkowego w Wojnowie. Najpierw uczestnicy niemal jednogłośnie zdecydowali, że wszystkie teksty, które zaprezentują młodszym dzieciom mają przygotować je do bycia dobrymi uczniami w niedalekiej już przyszłości. Pierwsze październikowe zajęcia zaczęły się od ćwiczeń narządów mowy i oddechowych. Zerówkowicze udawali różne zwierzęta w zabawach Hipopotam, Biedronka, Dzięcioł, Konik, Ślimak' - nadymali policzki, dmuchali papierowe kulki oraz piórka, wciągali powietrze…  i mieli przy tym mnóstwo zabawy!

Tak przygotowane dzieci spotkały się z Koziołkiem Matołkiem, który po wielu przygodach i perypetiach na różnych kontynentach trafia do szkoły, gdzie docenia wartość nauki. Główną część zajęć przeprowadziły uczennice klasy 6SP, które na tę krótką chwilę zostały najprawdziwszymi aktorkami. Wspaniale modulowały głos, stosowały pauzę, oddawały emocje czytanego tekstu. Zwracały uwagę na ton i głośność, a także rytm, ponieważ „Przygody Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego to utwór pisany wierszem. Młodzi słuchacze siedzieli w ciszy, niekiedy miało się wrażenie, że w sali jest nawet za cicho – takie skupienie wśród dzieci to sprawa wyjątkowa…

Po skończonym głośnym czytaniu dzieci odpowiadały na żartobliwe pytania dotyczące Koziołka Matołka i samych siebie - sprawdzały, czy nie mają rogów i zdecydowały, że pójdą do szkoły niczym książkowy bohater, na co wyraziła zgodę ich wychowawczyni. Nie obyło się również bez pamiątkowych zdjęć z maskotką Koziołka Matołka.

Bystrzaki z zerówki pełne energii zabrały się z zapałem do przygotowania zakładek do książek z wizerunkiem Koziołka, ponieważ czytanie jest zaraźliwe! Pierwsze spotkanie czytelnicze uważamy za niezwykle udane!

Natalia Kułeczko – opiekun klubu