Czytam sobie w Bargłowie Kościelnym

W Szkole Podstawowej w Bargłowie Kościelnym przystąpiliśmy do akcji "Czytam sobie". Otrzymaliśmy od wydawnictwa Egmont aż 25 książek dla najmłodszych uczniów w naszej szkole. Najpierw w klubie otworzyliśmy paczkę z książkami, opracowaliśmy harmonogram zajęć z pierwszakami. Następnie porozmawialiśmy z nauczycielką uczniów oraz dyrektorem szkoły, aby ustalić terminy przeprowadzenia zajęć.

29 kwietnia przeprowadziliśmy pierwsze zajęcia, podczas których powitaliśmy się z dziećmi- nas wszyscy znają, ale mu musieliśmy ich poznać i to nam udało się dzięki, m.in. zabawie "Poznajmy się". Gdy już
poznaliśmy się, przedstawiliśmy cel naszego spotkania- niektórzy byli miło zaskoczeni, że przynieśliśmy im książki. Przekazaliśmy lektury z poziomu I dzieciom i powiedzieliśmy, że już za kilka dni znów się spotkamy i porozmawiamy na temat treści książek, które im przekazaliśmy.

6 maja przeprowadziliśmy kolejne spotkanie- rozmawialiśmy o treści książek, które dzieci przeczytały w domu. Byliśmy mile zaskoczeni, że pierwszoklasiści wszyscy przeczytali otrzymane książki- niektórzy czytali
wspólnie z babcią, dziadkiem, mamą czy tatą. Dzieci nie miały zatem żadnych problemów z roziązaniem quizu, który przygotowaliśmy im specjalnie na to spotkanie czytelnicze.

Najważniejszym momentem zajęć była rozmowa na temat uczuć towarzyszących dzieciom podczas czytania rodzinnego książek- w grupie 25 pierwszaków było niezwylke miło rozmawiać z nimi na temat tego, co czuli podczas czytania. Dzieci rysowały też swoje uczucia czytelnicze- niektóre prace zaskoczyły nie tylko nas, ale też nauczycielkę czy obecnego na zajęciach naszego dyrektora. W finale zajęć podziękowaliśmy wszystkim uczestnikom i pogratulowaliśmy czytelniczych sukcesów-  dyrektor wręczył każdemu korony, zakładki i dyplomy. Zachęciliśmy też uczniów, aby wymienili się książkami i aby w przyszłości poszli w nasze ślady i czytali młodszym kolegom, np. przedszkolakom.

Bogusława Grudzińska, opiekunka klubu czytelniczego

w Szkole Podstawowej w Bargłowie Kościelnym