Czytam sobie w Gołczy

Klubowiczki z klasy 8b ze Szkoły Podstawowej w Gołczy poinformowały Dzieciaki, że realizują program PoczytajMy i przeprowadzą dla nich, uczniów dwóch klas pierwszych warsztaty czytelnicze, podczas których spróbują zachęcić do wspólnego czytania jako ciekawej propozycji spędzenia czasu, a także przekonają, że na podstawie usłyszanej historii można stworzyć własną. Będą też chciały zachęcić Dzieciaki do samodzielnego czytania książek i odkrywania historii samodzielnie.


Tematem przewodnim wspólnego spotkania dla pierwszej grupy miał być kot, ale żeby dowiedzieć się o jakie zwierzę chodzi Maluchy musiały odgadnąć zagadkę, następnie rozpoczęło się wspólne czytanie książeczki Rok z kocicą Izabelą Ewy Nowak, potem były zabawy ruchowe podczas, których Pierwszaki pokazywały i udowadniały, że wszystkie koty świata chodzą własnymi ścieżkami.

Po skończonej lekturze Dzieci odpowiadały na pytania związane z przeczytaną historią, kolejnym zadaniem było narysowanie kota. Na koniec starsze Koleżanki przypomniały jeszcze, że kot dość często występuje jako bohater bajek, baśni i wierszy dla dzieci i na przykład mamy: Kota w butach, Filemona i Bonifacego, kota Garfielda oraz utwór pt. Chory kotek.

Druga grupa przeprowadziła zajęcia na podstawie książeczki Pokój NIEgościnny Grzegorza Kasdepke. Przed rozpoczęciem lektury Dzieciaki miały powiedzieć jaki może być pokój, jakie mają pokoje, czy pokój może być na przykład niegościnny?
Podczas czytania starsze koleżanki pokazywały ilustracje i tłumaczyły trudne słowa. Lektura książeczki była urozmaicona ćwiczeniami ruchowymi, potem Pierwszoklasiści odpowiadali na pytania związane z treścią lektury, układali puzzle z skserowanych i pociętych ilustracji tekstu. Podczas zajęć w obu pierwszych klasach było mnóstwo śmiechu i radości, a przy tym dzięki wspólnej zabawie możliwe było połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Miejmy nadzieję, że Pierwszoklasiści przekonali się, że warto czytać i kiedyś też będą należeć do klubu czytelniczego. Na koniec zajęć dzieci otworzył paczkę z książkami i… Dzieciaki dostały zadanie, aby na kolejne spotkanie przeczytać chociaż jedną z książeczek przygotowanych przez wydawnictwo Egmont.

Po tygodniu…
Klubowiczki znów zagościły u uczniów klas pierwszych, by sprawdzić, czy dzieci pamiętają tytuły książek, czy je przeczytały, jakie są ich wrażenia, czy książeczki im się podobały, czy były ciekawe, co im się nie podobało. Potem wszyscy bawili się w zabawę Zamki i księżniczki, radości nie było końca… Na koniec spotkania każdy uczestnik otrzymał dyplom.

Małgorzata Komenda, opiekunka klubu czytelniczego

w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołczy