Czytamy w Czernicach Borowych

18 marca 2019 roku Daria Karolewska, Wanessa Klimkowska oraz Patrycja Trzcińska, klubowiczki ze Szkoły Podstawowej w Czernicach Borowych przeprowadziły zajęcia z przedszkolakami z oddziału zerówkowego. Tematyka zajęć dotyczyła fragmentów książki Księga dżungli. Dzieci z zapartym tchem słuchały opowieści o przygodach dzikich zwierząt. Również bardzo chętnie odpowiadały na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu. Po quizie przyszedł czas na kolorowanki. Dzieci były bardzo aktywne podczas zajęć, co uradowało dziewczęta, które samodzielnie przygotowały spotkanie oraz je przeprowadziły. 

Zadaniem klubu "PoczytajMy" było nie tylko zachęcanie młodszych kolegów do czytania książek poprzez aktywne zajęcia, ale również zorganizowanie akcji czytelniczej. Wraz ze szkolnym opiekunem koła panią Anitą Zalewską członkinie klubu postanowili, że zorganizują akcję pod nazwą Co czytały nasze babcie? Co czytali nasi dziadkowie? przy współudziale babć i dziadków z Klubu Seniora działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Czernicach Borowych. Wynikiem rozmów klubowiczów z własnymi babciami i dziadkami była gazetka, na której pojawiły się wydrukowane zdjęcia okładek książek dla dzieci i młodzieży popularnych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. 

10 maja 2019 r. na zaproszenie klubu "PocztajMy" przybyły do naszej szkoły dwie członkinie Klubu Seniora, pani Wanda Gadomska oraz pani Halina Krupa. W spotkaniu czytelniczym, prowadzonym przez panią Beatę Gregorczyk, wzięli udział również goście: ksiądz proboszcz Michał Gaszczyński, organista Adrian Podsiedlik i pani Wicedyrektor Marzena Kołakowska. Pani Wanda opowiadała klubowiczom, że w dzieciństwie miłość do książek zaszczepiła w niej własna matka, ponieważ dużo jej czytała. Wspomniała również o swoim marzeniu polegającym na tym, że w bibliotece, będąc małą dziewczynką, chciała dotknąć encyklopedię i przeczytać wszystkie hasła, lecz było to niemożliwe, ponieważ encyklopedie były bardzo trudno dostępne i bibliotekarze nie podawali ich dzieciom. Pani Wanda recytowała również na spotkaniu wiersze Marii Konopnickiej. Natomiast pani Halina opowiedziała o swojej wieloletniej pracy w bibliotece. Wśród przyniesionych przez emerytowaną bibliotekarkę wielu pozycji książkowych znalazły się również czasopisma - "Płomyk", "Świerszczyk", "Płomyczek" oraz dla najmłodszych "Miś" z lat siedemdziesiątych. Uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli zawartość owych czasopism. Ksiądz proboszcz, spytany o swoje zainteresowania czytelnicze, przyznał, iż zbierał książki z serii "Biblioteka Żółtego Tygrysa", opowiadające o epizodach z drugiej wojny światowej. 
Na koniec spotkania członkowie szkolnego klubu opowiedzieli o książkach, które są obecnie popularne wśród dzieci i młodzieży, czyli o serii opowiadań o niesfornym "Mikołajku" (mimo że pierwsze wydanie ukazało się w 1959 r.), także o książce pt. "Nevermoor. Przypadki Morrigan Crow" autorstwa J. Townsend. Dziewczęta opowiedziały też o "Kubusiu Puchatku", który 50 lat temu nie był tak popularny jak dziś, mimo iż autor A. A. Milne, urodził się pod koniec XIX wieku. 
Anita Zalewska, opiekunka klubu czytelniczego
w Szkole Podstawowej im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych