Czytamy w Siemianowicach Śląskich

Uczniowie klasy 3e Szkoły Podstawowej nr 1 w Siemianowicach Śląskich im. Mikołaja Kopernika wstąpili do Klubu Czytelniczego w ramach programu PoczytajMy organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Dotychczas, podczas zajęć kółka czytelniczego, uczniowie rozwijali  swoje osobiste nawyki czytelnicze, teraz jako klub czytelniczy, chcą zachęcić do czytania młodszych od siebie. Zadaniem Klubu jest czytanie dzieciom przez dzieci, dlatego też przygotowaliśmy spotkania promujące czytelnictwo dla przedszkolaków oraz uczniów klas pierwszych.

Pierwsza wyprawa czytelnicza odbyła się do Gumisiowego Przedszkola w Siemianowicach Śląskich, gdzie ugościła nas grupa najmłodszych spośród przedszkolaków – grupa „Brzoskwinek”. Remigiusz odczytał bajkę pt.: ,,Groszki” Francoise Malnuita, prezentując ją w przenośnym papierowym teatrzyku Kamishibai.  Losy małych zielonych bohaterów przedstawione w formie graficznej, zaciekawiły dzieci i stały się inspiracją do późniejszej zabawy.

Przy okazji lektury zachwaliliśmy witaminki kryjące się w owocach oraz warzywach i zachęciliśmy do ich spożywania. Każdy z uczestników „literackiego przedstawienia” pokolorował sylwetkę uśmiechniętego  groszka, a następnie otrzymał zielony balonik symbolizujący taki właśnie wesoły groszek. Baloniki wesoło podskakiwały podczas gier z chustą animacyjną. Spotkanie zakończyło się pamiątkową fotografią, a mamy nadzieję, że rozbudziło również w dzieciach chęci do kolejnych spotkań czytelniczych w przyszłości.

Tym razem klubowiczki i klubowicze ,,Poczytajmy" ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Siemianowicach Śląskich zawitali  do klasy 1a w swojej szkole. Na początek trzecioklasiści przeczytali pierwszakom  humorystyczne wierszowane bajki Wiesława Drabika: „Łakomczucha” oraz „Z tatą w cyrku”. Zabawne historyjki wywołały uśmiechy na wielu dziecięcych twarzach i zachęciły do wspólnej zabawy.

Podzieliliśmy się na grupy i bawiliśmy się (prawie jak w cyrku podczas pokazów iluzjonistycznych) w „Pojawianie i znikanie”. Na „czytelniczy deser” zostawiliśmy najlepsze, czyli lekturę książki Anny Llenas "Kolorowy Potwór". Na jej podstawie, metodą dramy przeprowadziliśmy edukację emocjonalną, mimiką i postawą ciała demonstrując całą gamę różnorodnych emocji. Próbowaliśmy także odpowiedzieć sobie na pytanie skąd biorą się uczucia i dlaczego nastrój tak często ulega zmianie?

Gdy czytają dzieci dzieciom, to czas płynie szybko, ale z pewnością miło. Czytanie nie tylko rozwija  wyobraźnię, ale buduje też poufałe relacje pomiędzy czytającymi, a słuchającymi ciekawych opowieści. My także dzięki temu spotkaniu poznaliśmy się nieco lepiej.

Brygida Grzywna, opiekunka klubu czytelniczego

w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Siemianowicach Śląskich