Czytamy w Starej Niedziałce

Uśmiech pojawia się nagle, na krótką chwilę, ale jego blask pozostaje na długo. Wiemy to doskonale po pierwszych zajęciach w ramach programu PoczytajMY.

W pewien deszczowy dzień 6 października rozpoczęliśmy w Szkole Podstawowej im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce realizację programu CEO PoczytajMY. Pierwsze spotkanie przygotowałyśmy dla najmłodszych uczniów naszej szkoły, a związane było z dniem uśmiechu. Uczennice klasy II gimnazjum Iza i Gabrysia wyposażone w książki, naklejki odwiedziły zerówkę i grupy przedszkolne 3, 4 i 5 latków. W trakcie zajęć dziewczyny odczytały wiersze Na wyspach Bergamutach, Chłopak na opak i Sposób na nudę, które wywołały uśmiech na buziach dzieci. Poza wierszami nie zabrakło zabawy, ruchu i oczywiście śmiechu od ucha do ucha.

Przygotowując się do kolejnego spotkania, postanowiliśmy, że będziemy organizować spotkania czytelnicze związane z sylwetkami znanych i lubianych pisarzy. Jako pierwszy został wybrany mistrz wierszy dla dzieci Jan Brzechwa. Uczennice gimnazjum Martyna, Sylwia i Klaudia zorganizowały spotkania czytelnicze dla oddziałów przedszkolnych, podczas których odczytały wiersze LeńKwoka i Grzebień i Szkotka. Wiersze były punktem wyjścia do rozmowy i zabaw związanych z dobrych zachowaniem, higieną osobistą czy zasadami zachowania w przedszkolu. 

Nie zabrakło zabaw, uśmiechu i radości z czytania.


A w bibliotece przygotowałam wystawkę książek Brzechwy z ciekawostkami z jego życia. 

Na kolejnym spotkaniu przedstawiliśmy przedszkolakom życie i twórczość Wandy Chotomskiej. Najwięcej emocji wzbudził jednak pokaz doświadczeń w wykonaniu chłopców Bartka, Wojtka i Szymona, którzy zainspirowani wierszem Sztuka magika wykonali kilka ,,sztuczek magicznych".  

Urszula Mastalerz, opiekun klubu czytelniczego

w Szkole Podstawowej im. Rodziny Sażyńskich w Starej Niedziałce