Czytanie jest dobre na wszystko

To już drugi rok  jak działamy w klubie „PoczytajMy” utworzonym przy bibliotece szkolnej w Łęczycach. Podczas spotkania organizacyjnego ustaliłyśmy, że przygodę z książką rozpoczynamy 15 września  obchodząc w grupie pięciolatków Międzynarodowy Dzień Kropki. Bohaterką zajęć była oczywiście Kropka. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania zawartego w książce Petera Reynoldsa „Kropka” i wzięły udział w wielu zabawach. Następnie wykonały prace plastyczne z wykorzystaniem małych i dużych kropek.

Kolejnym spotkaniem z czytelnikami był Dzień Postaci z Bajek. Tym razem czytałyśmy najmłodszym uczniom szkoły – trzylatkom. Przygotowałyśmy zabawy związane z bajkowymi postaciami oraz z książką „Kicia Kocia w bibliotece”.

Aby uatrakcyjnić uczniom przerwy lekcyjne  czytałyśmy im również na przerwach. Jedną z książek była książka „Jak miś Kuba nauczył się dbać o czystość”, przeczytana z okazji Dnia Misia. Przed Świętami czytałyśmy zainteresowanym „Cudowną opowieść, czyli o świętach w różnych stronach świata”. Czytaniu towarzyszyły zabawy i konkursy.

,,Czytanie łączy pokolenia” to kolejne spotkanie czytelnicze z naszym udziałem. Z okazji Dnia Babci wystąpiłyśmy przed klasą I a i zaproszonymi gośćmi. Zaprezentowałyśmy krótkie przedstawienie związane z obchodzonym świętem oraz przeprowadziłyśmy różne zabawy. W październiku zaangażowałyśmy się w przeprowadzenie wielu imprez związanych z Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Jednym z nich była akcja czytelnicza – Gminny Rodzinny Konkurs Plastyczny „Polska! Stąd pochodzę !” dla klas 0-III oraz  Gminny Konkurs Plastyczny  dla klas VII, VIII i III gimnazjum  „100 lat Niepodległości! ”, polegające na stworzeniu lapbooka.  Wiele było pracy, ale też ogromna satysfakcja. Na konkurs do biblioteki wpłynęło wiele lapbooków, które z pewnością posłużą niejednokrotnie jako pomoce dydaktyczne.

Biblioteczne spotkania odbywały się średnio co trzy tygodnie. Omawiałyśmy scenariusze imprez, wykonywałyśmy pomoce dydaktyczne, pomagałyśmy w pracach bibliotecznych. W kółku jesteśmy tylko we trzy, ale działamy prężnie, po to by już od najmłodszych lat zachęcać do sięgania po książkę i oczywiście czytania. Nad tym, żebyśmy aktywnie pracowały w kółku czuwała  nasza bibliotekarka – Pani Bogusia.

Julia, Ola i Paulina - klubowiczki

ze Szkoły Podstawowej im. Adama Loreta w Łęczycach

pod opieką p. Bogusławy Kondratko