Czytelnicy Bolka w akcji!

Młodzi czytelnicy z klubu „Nowy Bolko” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Wąsoszu postawili sobie trudne zadanie: chcą zachęcać wszystkich do czytania! Przede wszystkim myślą o tym, by przekonywać młodszych od samych siebie, dlatego też przygotowali spotkania promujące czytelnictwo dla przedszkolaków oraz uczniów klas pierwszych. Czytelnicy postanowili zachęcać do lektury książek, chcieli pokazać wszystkim, że czas z książką to nie tylko poznawanie nowych, ciekawych opowieści, ale to przede wszystkim świetna zabawa. Odwiedzili więc najmłodszych uczniów, z klas pierwszych oraz zerówki, żeby im to udowodnić. 

Na podstawie jednej książki zrobili naprawdę wiele: przygotowali przedstawienie kukiełkowe, wykonali własnoręcznie książeczkę oraz zrobili specjalnie dla nich ciekawe kolorowanki. Zaprezentowali to wszystko młodym czytelnikom, a na koniec wizyty postanowili przypieczętować obietnicę  złożoną przez dzieci, że na pewno będą czytać książki…


Klub przygotował również wystawę Ukochane książki z dzieciństwa. Młodzi czytelnicy Bolka przygotowali w jednej z sal lekcyjnych w szkole wystawę książek, które towarzyszyły dzieciom od najmłodszych lat. Zorganizowali wystawę książek, które czytali im rodzice albo dziadkowie i które najmilej kojarzą im się z czasem dzieciństwa. Wystawa cieszyła się dużą popularnością i chętnie odwiedzali ją uczniowie naszej szkoły. Dzieci przeglądały książki, rozmawiały o nich i wspominały
słodkie chwile dzieciństwa, które przypominały się szybko właśnie poprzez książki.

Wykorzystaliśmy również otrzymaną od CEO książkę Tiny Oziewicz Pamiątka z Paryża (wyd. Dwie Siostry) do pracy w naszym klubie „Nowym Bolko”. Na zajęciach czytelniczych uczniowie przeczytali tę opowieść, a następnie według wskazówek nauczyciela- omówili książkę dokonując jej gruntownej analizy i interpretacji.

Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały historii małych wież Eiffla, stwierdziły, że jest to bardzo pomysłowa historia i ma fantastyczny charakter. Jak więc na baśniową opowieść przystało, musi też i uczyć, czytelnicy pokusili się o ułożenie kilku morałów. Uczniowie, po wysłuchaniu tej niezwykłej opowieści,  wspólnie przyznali, że mądry człowiek poradzi sobie ze wszystkim, każdy przedmiot ma swój cel, a rozwój turystyki należy wspierać.

Następnie dzieci zapoznały się również z twórczością malarza Wilhelma Sasnala, którego to obraz posłużył autorce książki do inspiracji. Na zakończenie zajęć mali czytelnicy stworzyli własne obrazy ilustrujące opowieść Tiny Oziewicz albo po prostu nawiązujące do malarstwa Wilhelma Sasnala.

Pamiątka z Paryża była więc świetnym tematem zajęć, przyczyniła się do powtórzenia wiadomości o baśniach, rozwijała wyobraźnię uczniów, doskonaliła ich umiejętności malarskie i przede wszystkim była niezmiernie ciekawą lekturą dla młodych czytelników.

Anna Wlazło, opiekunka klubu czytelniczego

w Publicznej Szkole Podstawowej w Wąsoszu