Dzień Postaci Literackich w Lublinie

W Mikołajki klubowiczki z XXIX LO w Lublinie zorganizowały akcję czytelniczą „Dzień postaci literackich”. Uczestnicy akcji przebierali się za bohaterów książek, słuchali audiobooków, brali udział w konkursie ze znajomości postaci literackich na podstawie ich krótkiego opisu oraz w sesji zdjęciowej.

W bibliotece urządzona została garderoba. Zgromadziliśmy stroje przyniesione z domu, znajdujące się w posiadaniu biblioteki (gromadzone przez lata do różnego rodzaju przedsięwzięć: inscenizacji, projektów itd.) oraz wypożyczone z pracowni naszego szkolnego teatru.

Uczestnicy akcji przebierali się za bohaterów książek, uczestniczyli w sesjach zdjęciowych. Przez cały dzień uczniowie słuchali audiobooków, m. in. „Fraszki” Jana Kochanowskiego, „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Na podstawie „Szkolnego słownika postaci literackich” Tomasza Miłkowskiego i Janusza Termera wolontariuszki opracowały opisy bohaterów książkowych. Opisy te posłużyły jako pytania w konkursie ze znajomości postaci literackich. Akcja ta przyniosła gimnazjalistom i licealistom wiele radości i zabawy.

Małgorzata Ratyna, opiekunka klubu czytelniczego z XXIX LO w Lublinie