Hej, to my, w Garwolinie!

Już po raz czwarty uczniowie naszego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie przystąpilili do ogólnopolskiego projektu „PoczytajMy” prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. W ramach tego projektu uczniowie pod opieką p. Agnieszki Karwowskiej przygotowywali spotkania czytelnicze dla najmłodszych. W tym roku do projektu przystąpiło Niepubliczne Przedszkole „Juniorek” i Publiczne Przedszkole Akademia Pana Kleksa w Garwolinie oraz Szkoła Podstawowa nr 2. Wspólne czytanie książek to nie wszystko! Po lekturze uczestnicy razem się bawią, rysują, malują, lepią i wycinają. Jednym słowem robią to, co najbardziej lubi każdy maluch! 

Dnia 10.02.2017 r. w Publicznym Przedszkolu Akademia Pana Kleksa odbyło się spotkanie w ramach programu „PoczytajMY”. W grupie „Krasnale” Diana Bogdańska, Agnieszka Prusińska i Weronika Miszczak, z klasy Ic LO na spotkanie z maluchami wybrały książkę Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”. Po wspólnym czytaniu dzieci bawiły się w kalambury i głuchy telefon. W grupie „Zajączki”  Marcelina Frelek i Klaudia Wróblewska z klasy IIc LO wybrały książkę „Bajki rymowanki”, dzięki której maluchy poznały „Muchy samochwały”, „Zosię i jej mopsy”, razem zaśpiewały piosenkę „Złą zima”. Dla rozruszania się dzieci bawiły się w „Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy” i „Muchy latają”. W grupie „Żabki” Piotr Popławski, Paweł Widlarz i Hubert Salwa z klasy Ic LO przeczytali „Alicję w krainie czarów” i „Króla Lwa”. Po wspólnym czytaniu i zabawie był czas na malowanki.

7 kwietnia 2017 roku przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Juniorek wyjątkowo odwiedziły naszą szkołę pod opieką p. Elżbiety Jakubowskiej, p. Beaty Głowienki, p. Renaty Krekory i p. Natali Bednarczyk.  Grupę „Wędrowniczków” oprowadzały Kasia Owczarczyk,  Magdalena Stankiewicz, Katarzyna Płaczkiewicz i Julia Boratyńska. Zwiedzanie maluchy rozpoczęły od zapoznania się z eksponatami w Izbie Pamięci. Oczywiście największe zainteresowanie wzbudziła broń i mundury żołnierskie! W pracowni chemicznej p. Małgorzata Mąkosa przygotowała dla maluchów pokaz. Jak stwierdziły przedszkolaki „pani czarowała bez różdżki”! Spalanie żelaza sprawiło, że pojawiły się iskry, balonik został napompowany dzięki reakcji kwasu octowego z sodą. Zabawa kolorami to nic innego jak reakcja zobojętniania zasady kwasem dzięki czemu pojawił się róż i zniknął. Związki chromu sprawiły, że  pojawiły się kolory od pomarańczowego przez żółty do zielonego. Nasi mili goście wzięli udział w zajęciach sportowych, zobaczyli jak zbudowany jest komputer, „poznali”  anatomię człowieka w sali biologicznej. W bibliotece mogli zobaczyć wyjątkowe książki „dla krasnoludów” i dla  „olbrzymów”, jak sami stwierdzili. Wspólne czytanie bajki „Trzy małe świnki” zakończyło wizytę maluchów w naszej szkole.

21 kwietnia 2017 roku wybraliśmy się do Niepublicznego Przedszkola Juniorek. W grupie „Wędrowniczków” Magdalena Stankiewicz i Katarzyna Płaczkiewicz przeczytały książkę ”Zając i żółw” w opracowaniu Natalii M. Malanowskiej z serii „Rozkładanki 3D”. Następnie dzieci wybrały dwie bajki „Jaś i Małgosia” i  „Czerwony Kapturek” autorstwa Charles’a Perraulta. W grupie „Krasnoludki” Kasi Owczarczyk i Julia Boratyńska przeczytały książki z serii „Rozkładanki 3D” „Kaczorek Karol” i „Złotowłosa”.  Po wspólnym czytaniu przyszedł czas na wspólną zabawę, czyli stare sprawdzone szlagiery takie jak „Kółko graniaste”, „Stary Niedźwiedź”, „Łabędzie”, „Rolnik na dolinie” i wiele innych zabaw.

25 kwietnia 2017 r. postanowiliśmy odwiedzić tym razem Szkołę Podstawową nr 2 w Garwolinie. Magdalena Stankiewicz i Katarzyna Owczarczyk z 1TOR przeprowadziłyśmy zajęcia w klasach drugich i trzecich. W klasie 2d i 3d przeczytałyśmy legendę o „Bazyliszku’’ ze zbioru  Liliany Bardijewskiej „Opowieści pokoleń czyli Baśnie i legendy polskie”. Natomiast klasa 3a mogła poznać legendę „O toruńskich piernikach”. Aby sprawdzić czy uczniowie słuchali z uwagą po lekturze zadawałyśmy pytania z treści legend. Możemy śmiało powiedzieć, że z ogromnym zainteresowaniem i zrozumieniem uczniowie nas słuchali. W ramach urozmaicenia lekcji przeprowadziliśmy dyktando ortograficzne „O Polsce” i  odniosłyśmy spektakularny sukces! Większość w nagrodę dostała piątki. Oprócz rozwoju intelektualnego zadbałyśmy również o rozwój fizyczny uczniów. Zaproponowałyśmy naukę tańca do piosenki pt. „Choco choco chocolade” i z przyjemnością stwierdzamy iż znalazło to uznanie w oczach naszych podopiecznych.

W projekcie „PoczytajMY” wzięło udział 26 uczniów ZSP nr 1 CKU w Garwolinie. W sumie przeprowadziliśmy 13 spotkań. Planujemy zorganizować jeszcze 4 w tym roku szkolnym.