Jak czytałam w Radzyniu Podlaskim

Od września realizuję projekt "PoczytajMY". Ostatnie spotkanie odbyło się 8 maja 2017 roku w Zespole Szkół im. Unitów Podlaskic na podstawie scenariusza ,,Rośnijmy z Książką".  Uczestniczyła w nim 1 klasa Szkoły Podstawowej. Na początku spotkania przeczytałam list, który przesłał Rosjanin Segieja Machotina. Następnie przeczytałam krótkie opowiadanie z Księgi Bratka pt,,O tym, że najważniejsze jest być sobą". Zaczęliśmy rozmawiać o tym tekście, uczniowie wypowiadali się na temat emocji, jakie wywołuje w nas czytanie książek oraz o wartościach z tego płynących.

W czasie przerwy graliśmy w  kalambury. Dzieci wykazywały się dużą kreatywnością zarówno podczas gry, jak i rozmów. Na koniec zabawy uczniowie dostali dyplomy oraz zakładki z ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim. Nasze spotkanie zakończyliśmy robieniem plakatów, które miały zachęcić innych uczniów do czytania książek oraz wizytą w bibliotece, gdzie będą wisiały prace uczniów. 

Spotkanie było owocne zarówno dla mnie, jak i dla uczniów. Wspólnie powiedzieliśmy sobie, jakie emocje wywołują u nas książki oraz jakie wartości niesie za sobą czytanie. Dzieci w grupach robiły plakaty, które zachęcają innych do sięgania po książki. W projekt włączyliśmy również trochę edukacyjnej zabawy. Gra w kalambury na pewno dobrze wpływa na  wyobraźnię. Ja podczas projektu zdobyłam nieco doświadczenia w  pracy z dziećmi oraz dowiedziałam się, co sądzą na temat  czytania książek. A więc - rośnijmy z książką!

Co otrzymuję dzięki ,,PoczytajMY?" Ten projekt pozwolił mi rozwinąć swoje zainteresowania. Równocześnie zobaczyłam, jak wygląda praca z podopiecznymi w domu dziecka. Dzięki tym spotkaniom stałam się bardziej kreatywna. Każda wizyta w placówce była dla mnie ważna i wartościowa. Po każdym spotkaniu czekałam na następne. Te dzieci pokazały mi jak wygląda "inny świat". 

Czas spędzony z dziećmi był bardzo wartościowy. Utwierdził mnie także w wyborze studiów psychologiczno-pedagogicznych. Jestem bardzo wdzięczna opiekunom placówki, pedagogom szkolnym za możliwość realizowania tego projektu.

Karolina Trochimiak, UCZENNICA II LO ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim