Jak współpracowano w Kaliszu

Spotykaliyśmy się raz w tygodniu, w środy. Naszym uczniom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1 im. Janusza Korczaka w Kaliszu czytały uczennice III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu.
W czwartki natomiast my czytałyśmy dzieciom z trzech kaliskich przedszkoli. Spotykałyśmy się raz w tygodniu i przygotowywałyśmy do spotkań z przedszkolaczkami. Czytałyśmy wiersze i bajki, przygotowywałysmy zabawy plastyczne, ruchowe i integracyjne, związane tematycznie z czytanym wierszem lub bajką. Były to wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima, krótkie fragmenty Króla Maciusia Pierwszego Janusza Korczaka oraz bajki Anety Kolańczyk. Z panią Anetą zorganizowałyśmy spotkanie, na którym przeczytała swoją bajkę, a następnie odbyliśmy warsztaty przygotowujące ilustrację do  Bajki inspiracją do innych działań edukacyjnych – kreatywny i magiczny teatrzyk Kamishibai  w ramach warsztatów rozwijających czytelnictwo.

W czwartek 16 listopada 2017 roku uczniowie klas: Ic, Id, Ie, IIc, IId, IIIb, IIIc, IIId SOSW Nr 1 w Kaliszu uczestniczyli w spotkaniu literackim. Spotkanie odbyło się w sali nr 7 Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych. Tutaj uczniowie ZSTE przygotowali prezentację multimedialną z ilustracjami do czytanych bajek. Następnie podzieliliśmy uczniów naszej szkoły na pięć grup. Panie: Aneta i Beata, rozdały wszystkim materiały plastyczne i rozpoczęła się praca w grupach. Uczniowie wspólnie mieli przygotować pracę różnymi technikami plastycznymi w formacie A4 do bajki pt. O Arze i jej gitarze.

Każda grupa miała inną scenę do przedstawienia. Jedna kolorową pagugę, druga: dom papugi Ary, trzecia grupa: spotkania Ary z innymi ptakami, czwarta grupa: zaginięcie papugi, a piąta: papugę Arę z gitarą, już jako artystkę. Praca była intensywna i sprzyjała integracji uczniów z obu szkół. Zaangażowani byli również nauczyciele i wychowawcy oraz pani bibliotekarz, która na to spotkanie przygotowała także ciekawą wystawę o autorce bajek, wierszy, książek dotyczących literatury i literatów Wielkopolski.

Uczniowie lubią spotkania czytelnicze, ale muszą być one urozmaicone innymi działaniami, np. ciekawe karty pracy do czytanych treści, zabawy plastyczne, kreatywne, integracyjne i ruchiwe. Uczennice uwielbiają chodzić do przedszkoli, dopytują się czy idziemy i co mają przygotować.Kolejnym punktem spotkania była prezentacja prac plastycznych przygotowanych przez uczniów z poszczególnych grup. Uczniowie bardzo się starali wykonując swoje prace, używali różnych materiałów, a uczniowskie dzieła były pomysłowe. Prezentację prac poszczególnych grup nagrodzono gromkimi brawami. Po przerwie spotkaliśmy się ponownie, żeby obejrzeć teatrzyk Kamishibai z ilustracjami poszczególnych grup. Efekt był imponujący. Nasze spotkanie wspólnie podsumowaliśmy przy słodkim poczęstunku. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Naszych uczniów i nauczycieli bardzo pozytywnie zaskoczyły rysunki i wycinanki zrobione przez poszczególnych uczniów w grupach, ciekawe, pomysłowe i barwne. Stanowiły one wspaniałe wypełnienie teatrzyku Kamishibai.

 

Iwona Graczyk-Rykowska

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1 im. Janusza Korczaka w Kaliszu