Klub Miłośników Czytania

Żabko, przybij piątkę!
Jesteśmy uczniami klasy pierwszej. Od września chodzimy do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Sobótce. Gdy rozpoczynaliśmy naukę mieliśmy 5, 6, 7 lat. Lubimy, gdy ktoś czyta nam książki, gdyż dzięki temu potrafimy przenosić się do magicznych krain. Gdy nauczymy się czytać będziemy zapraszać do nich inne dzieci a nawet... dorosłych. Gdy tylko poznaliśmy się ze sobą, zaczęliśmy snuć plany założenia Klubu Miłośników Czytania. Taki klub bowiem, jest już tradycją naszej szkoły od wielu lat. Od razu zaczęliśmy się przygotowywywać do tego, aby nasze plany mogły się urzeczywistnić. Już na początku września odwiedziliśmy naszą szkolną bibliotekę, aby ją poznać i zobaczyć jakie książki tam się znajdują.

I tak zaczęliśmy tworzyć naszą grupę... Bardzo nam w tym pomogła mała żabka, która uczyła nas od początku jak pracować w grupie i słuchać innych. Ustaliliśmy najważniejsze zasady funkcjonowania naszego klubu i zawarliśmy kontrakt. W związku z tym, że nie umieliśmy jeszcze pisać wykorzystaliśmy palce jednej dłoni. To naprawdę zadziałało! Teraz wystarczy, że powiemy: „Przybij piątkę”, a natychmiast wraca do nas uważność. W dodatku jest to uważność żabki! 


Zaproszenie do Przytułku Bajek
Pewnego dnia otrzymaliśmy zaproszenie do Przytułku Bajek. Mogliśmy poznać piękną bajkę z książki Marcello Argilli Bajki na każdy dzień roku. Bajkę przeczytała mama starszej koleżanki. Ciekawostką dla nas było to, że ta bajka była nagrana około 2 lata temu. Nagrywanie bajek i dzielenie się nimi z innymi to wspaniały pomysł. Też tak będziemy robić! Oto link do bajki: http://tnij.at/227289

Miło Cię poznać, Maciusiu!
Czas szybko leciał. Nadszedł Dzień Patrona naszej szkoły. Tradycyjnie, idziemy wówczas z kwiatami pod pomnik Janusza Korczaka. W tym dniu poznaliśmy fragmenty dwóch ważnych dla nas książek. Były to: Król Maciuś Pierwszy oraz Prawidła życia. Pierwsza książka pokazała nam, co jest w życiu najważniejsze - rodzina i pokój. Dowiedzieliśmy się także, że na świecie ciągle toczą się wojny i nawet teraz ludzie muszą sobie szukać bezpiecznego miejsca. Tacy ludzie żyją wśród nas... Z drugiej książki dowiedzieliśmy się, że zawsze są jakieś zasady, których trzeba przestrzegać.Hokus, pokus, już w naszej klasie panuje pokój
Poznajemy książeczki Pani Marzeny Tomaszczak, która mieszka w Sobótce, czyli tu, gdzie jest nasza szkoła. Kryształowy skarb to bajka o legendarnym krysztale Ślęży, który uzdrawia, leczy i daje radość każdego dnia. Dom Elfów to bajka – rymowanka o duszkach lasu, które bardzo kochają dzieci i im we wszystkim pomagają. Życie z nimi jest wesołe i szczęśliwe. Z Serca Ulatują Anioły to bajka – rymowanka o tym jak rozpoznać dobrych ludzi i nie lekceważyć intuicji. O ważności rodziny i o mocach , które chronią nasz dom. Dzięki tej bajce powstało nasze klasowe zaklęcie: Hokus, pokus, już w naszej klasie panuje pokój. Autorkę powyższych bajek mogliśmy poznać na jednym ze spotkań. Autorka przeczytała nam teksty, które wkrótce będą wydane.

Poznajemy Skrzata - Czytałka Niespałka
Sprawdzamy, czy nasza biblioteka jest przyjazna bajkom. Ku naszemu zaskoczeniu, Pan Bibliotekarz zna takie skrzaty, bo często do niego zaglądają. Narysował nam nawet jednego. Jest to Czytałek Niespałek. Czy domyślacie się dlaczego tak się nazywa? 

Po tym spotkaniu ze światem skrzatów byliśmy już pewni, że nasza biblioteka jest niezwykłym miejscem a świat książek jest pełen magii. Będziemy tutaj z pewnością często wracać.

Spotkanie z Janem Brzechwą
Na kolejnym spotkaniu czytelniczym poznaliśmy Panią Anię, która przeczytała nam kilka wierszy Jana Brzechwy. Znamy te wiersze z dzieciństwa i chętnie do nich powróciliśmy. W trakcie czytania niektórzy z nas nawet wtórowali pani Ani. Po wysłuchaniu tekstów z chęcią przystąpiliśmy do ilustrowania ulubionych wierszy.

Spotkanie z Julianem Tuwimem
Na kolejnym spotkaniu przypomnieliśmy sobie wiersze Juliana Tuwima. Wszyscy świetnie się bawiliśmy... mieliśmy także okazję trochę pomarzyć.


Spotkanie z Danutą Wawiłow
Bardzo lubimy wiersze Danuty Wawiłow, dlatego poprosiliśmy Panią Anię, aby nam je przeczytała. Większość z nas właśnie wiersze tej autorki wybrało do nauki na pamięć.

Nocne czytanie
Jedno z naszych spotkań odbyło się... w nocy. Mogliśmy pobyć ze sobą dłużej i pobawić się korzystając ze wskazówek zawartych w scenariuszu Pod-podłogą. W związku z tym, że uczymy się grać w szachy czytaliśmy również książkę Szachy. Nauka gry dla dzieci A. i U. Staniszewskich.

Odwiedziliśmy również bibliotekę. Ze starej szafy przywitały nas szkolne skrzaty, które tutaj przedstawiamy.


Bajkowe wędrówki po świecie
Przy okazji akcji UNICEF, która była realizowana w naszej szkole już kolejny raz poznaliśmy historie dzieci z Afryki i Syrii. Realizując wychowanie międzykulturowe wysłuchaliśmy bajkę afrykańską, która opowiada o współpracy: Dlaczego zające mają krótkie ogonki? Można ją znaleźć tutaj: www.sobotek.jimdo.com/klub-młodego-odkrywcy-1/podróżujemy/podróż-do-mali/
Druga bajka to Bajka syryjska o wróblu i łasiczce z książki 13 bajek z królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego. Poznaliśmy również Saję,niezwykłą dziewczynkę z Aleppo, której los bardzo nas wzruszył.


Święta z książką
Oto nasz sukces. Wypożyczyliśmy samodzielnie książki do czytania. Bardzo zachęcił nas do tego Błażej, tak pokochał czytanie i nasze wirtualne podróże, że wypożyczył grubą książką o podróżach Małej Reporterki Neli. Podróże po świecie z książką to wspaniała przygoda! Z pewnością do książek podróżniczych będziemy powracać.

Spotkanie z Anną Onichimowską
Pani Ania przeczytała nam książkę Anny Onichimowskiej Piecyk, czapeczka i budyń. Poznaliśmy w niej Wielkiego Trolla, żyjącego na szczycie lodowej góry, i malutkiego Pufka, mieszkającego u jej podnóża. Książka ta pomogła nam zrozumieć dlaczego warto ze sobą rozmawiać. Rozpoczęliśmy także podróże po zamkach, poszukiwanie dobrych trollików i wymyślanie ich historii.

Akcja czytelnicza

Jesteśmy w klasie pierwszej i nauczyliśmy się już trochę czytać. Postanowiliśmy zrobić niespodziankę naszym bliskim. Przez kilka dni każdy chętny uczeń mógł przyłączyć się do naszej akcji. Czytaliśmy i czytaliśmy...  i pakowaliśmy nasze przeczytane teksty do pudełek, jak na prezenty przystało, kolorowych i z kokardkami. Wykorzystaliśmy do tego nasz ulubiony program Scratch. Zapraszamy do posłuchania i obejrzenia naszej pracy tutaj: http://www.sp1sobotka.pl/index.php/1505-pod-choinka . A może któraś ze szkół zechce z nami pobawić się w czytanie w Scratchu? Zapraszamy!

Zakończyliśmy pierwszy semestr w klasie pierwszej. Zaczynamy coraz piękniej czytać. Nasza przygoda z czytaniem dopiero się rozpoczęła...

Bożena Olichwer-Ostrowska, Anna Polak-Kopacka

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Sobótce