Książki, tablety i robot - kreatywne zajęcia czytelnicze

Przygotowania do spotkań czytelniczych w Szkole Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Konstancinie-Jeziornie trwały dość długo, ponieważ chcieliśmy zorganizować wyjątkowe i dopracowane zajęcia. Kiedy wystartowaliśmy, to artykuł o nas pojawił się w Biuletynie Informacyjnym gminy Konstancin (przeczytaj w załączniku). 

Podzieliliśmy się na dwa trzyosobowe zespoły. Każdy z zespołów zajął się innym tematem. Grupa dziewczyn z drugiej klasy gimnazjum zajęła się motywem równouprawnienia kobiet, a grupa mieszana z klasy siódmej szkoły podstawowej i trzeciej gimnazjum - motywem potworów w kulturze słowiańskiej.


Zajęcia na temat stworów zostały zaplanowane dla zerówek i klas pierwszych. Na początku maluchy wykonały prace plastyczne przedstawiające znane im potwory. Po rozmowie na temat ich rysunków i wiedzy na temat różnych stworów, przeszliśmy do głośnego czytania wybranych opisów z “Bestiariusza słowiańskiego”. Dzieci słuchały z olbrzymim zainteresowaniem. Po lekturze opuściliśmy 
salę, dając dzieciom chwilę na dobre ukrycie się. Po paru minutach rozpoczęliśmy poszukiwania. Pięcioro dzieci, które zostały znalezione jako pierwsze, zostało wytypowanych do prezentowania zagadek podczas gry w kalambury nawiązującej do tematu naszego głośnego czytania.


Temat dotyczący równouprawnienia kobiet był realizowany w klasach 2-3 szkoły podstawowej. Pracowałyśmy z książką “Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet” autorstwa Eleny Favilli i Franceski Cavallo. Przygotowania do tych zajęć były bardzo czasochłonne, ponieważ miałyśmy założenie, aby wykorzystać nowoczesną technologię i sporo pracować z dziećmi w grupach. Wszystkie materiały i karty pracy wykonałyśmy od podstaw według własnego pomysłu.

Każde zajęcia trwały dwie godziny lekcyjne. W pierwszej części opowiadałyśmy o sobie, projekcie “PoczytajMy”, a także o Roku Praw Kobiet. Prowadziłyśmy pogadankę na temat możliwości kobiet i stereotypów na ich temat. Po takim wprowadzeniu przechodziłyśmy do głośnego czytania wybranych wcześniej historii dziesięciu kobiet. W drugiej części uczniowie rozwiązywali w grupach przy użyciu tabletów interaktywny quiz Kahoot sprawdzający ich wiedzę na temat kobiet, których historii wysłuchali na wcześniejszej lekcji. Zadanie było bardzo emocjonujące, ponieważ w punktacji liczyła się nie tylko poprawna odpowiedź, ale także czas na nią poświęcony.

Po quizie grupy uczniowskie otrzymały karty pracy, na których mogły zaprogramować ozobota (robota rozpoznającego sekwencje kolorów), aby odtworzył historię życia wylosowanej przez daną grupę bohaterki książki. Dzieci kolorowały kody oraz rysowały symboliczne obrazki, które nawiązywały do najważniejszych momentów życia danej kobiety.


Młodsi koledzy byli zachwyceni zajęciami i chcą więcej podobnych spotkań. Dla uczniów prowadzących spotkania było to niezapomniane i wspaniałe przeżycie. Dla niektórych taka działalność to hobby, któremu oddają się z prawdziwą przyjemnością. W przyszłym roku planują kontynuować taką działalność.

Jak wyglądała akcja czytelnicza? Zorganizowaliśmy konkurs dla uczniów klas 1-3 poświęcony kobietom, które są dla dzieci inspiracją. 

Agnieszka Halicka, opiekunka klubu czytelniczego

w Szkole Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Konstancinie-Jeziornie