Łapiemy okazje na spotkania z książką

Rozpoczął się drugi semestr nauki w klasie pierwszej w Szkole Podstawowej nr 1 w Sobótce. Sami zaczęliśmy wypożyczać i czytać książki. Tutaj czytamy koleżankom i kolegom Bajki świata.

Kolibry? Dlaczego nie? Jest środek zimy a my obserwujemy online gniazdo kolibrów. To była doskonała okazja na spotkanie z książką przyrodniczą. Wybrane fragmenty przeczytała nam Pani Ania.

Mamy serce dla książek, mamy serce dla zwierząt! 15 lutego 2018 klasy pierwsze spotkały się z okazji Światowego Dnia Kota. Każda z klas wcześniej wykonała  plakat z walentynkami dla Chorego kotka z wiersza Stanisława Jachowicza. Wiersz ten przeczytała w Klubie Miłośników Czytania Pani Ania. Został on nagrany w programie Scratch i udostępniony na stronie szkolnej. Podczas spotkania w klasie 1a dzieci dowiedziały się, że koty odgrywają w naszym życiu ogromną rolę. W tym dniu uczniowie klasy 1abc mogli zaglądnąć jako pierwsi na naszą stronkę Kocie Inspiracje i poznać niezwykłych ludzi, którzy opiekują się kotami i czerpią z tego radość oraz natchnienie do artystycznej twórczości. Niezwykłe wrażenie wywarł na dzieciach koncert orkiestry symfonicznej z kotem jako solistą oraz koncerty dla przygarniętych kotów niezwykłego człowieka w Stambule. Dzięki niemu koty zdrowieją i odzyskuję wiarę w ludzi. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od Pana Bibliotekarza karty biblioteczne i dzięki temu stały się czytelnikami szkolnej biblioteki. Po pasowaniu chętne dzieci czytały i nagrywały wiersz  Stanisława Jachowicza Chory kotek.

Czas na Kostkę. Poznajemy legendę o św. Stanisławie Kostce. Co? Gdzie? Kiedy? Jaki? Takie m. in. pytania znajdowały się na zawieszonych tablicach. Historię Stasia Kostki umieściliśmy w formie... zegara.

Legenda o  toruńskich piernikach. Przygotowywaliśmy się do spotkania z pszczelarzem. Pani Ania przeczytała nam Legendę o toruńskich piernikach. Przy okazji zrobiliśmy album na temat pszczół.

Przedszkolaki w naszej klasie. Pewnego dnia przedszkolaki odwiedziły nas w szkole. Każdy uczeń przygotował się do tego spotkania i przyniósł książkę, której fragment chciał przeczytać młodszym kolegom. Po popisach w pięknym czytaniu były wspólne zabawy. Na zakończenie, zainspirowani książką Historia jednego drzewa, robiliśmy na tabletach prezentację przedstawiającą to samo drzewo w czterech porach roku.

Rodzinna Wywiadówka. Gdy kończy się rok szkolny, czytamy już poprawnie, płynnie i wyraziście. Zorganizowaliśmy spotkanie z Rodzicami i Opiekunami. Ważnym elementem naszego programu było czytanie w grupach i indywidualnie. Sprawiliśmy wielką przyjemność naszym gościom i byliśmy dumni ze swoich osiągnięć.

Z wizytą w przedszkolu. To było spotkanie ekologiczno-czytelniczo-muzyczne. Razem z dziećmi z przedszkola zbieraliśmy baterie i spotkaliśmy się, aby podsumować akcję. Pani Iwonka przeczytała nam fragmenty książki przyrodniczej, której tematem była woda. Wszyscy braliśmy udział w akcji Woda dla Afryki, więc ta tematyka była nam bliska. Na zakończenie razem bawiliśmy się przy muzyce.

Szukamy inspiracji u krasnoludków. Przygotowujemy się do Szkolnego Dnia Dziecka i inspiracji szukamy w książce Królewna Śnieżka u krasnoludków. Książę czyta dla klas 1a i 1c Pani Ewa.

Bożena Olichwer-Ostrowska, opiekunka klubu czytelniczego

w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Sobótce