Lipskie spotkania czytelnicze

W drugim półroczu bieżącego roku szkolnego uczniowie Szkoły Podstawowej w Lipsku przystąpili do udziału w projekcie organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej - PoczytajMy. W ramach działań Szkolnego Klubu Czytelniczego, do którego zaangażowani byli uczniowie klasy IV i VI, odbyły się 3 spotkania czytelnicze pt. „Baśniowe spotkania” oraz akcja czytelnicza. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, została entuzjastycznie przyjęta zwłaszcza przez dzieci z oddziałów przedszkolnych. Działania te integrowały młodszych i starszych uczniów.
Członkowie Szkolnego Klubu Czytelniczego wraz z opiekunem zamierzają kontynuować podobne działania w przyszłym roku szkolnym.


12 marca odbyło się spotkanie czytelnicze „Baśniowe spotkanie”. Członkowie Szkolnego Klubu Czytelniczego czytali dzieciom z oddziałów przedszkolnych wybrane utwory baśni. Następnie najmłodsi wykonywali prace plastyczne do przeczytanych utworów. Spotkanie wzbogaciła część muzyczna, uczennica wykonywała utwory na trąbce. Dzieci mogły poznać ten instrument oraz spróbować zagrać na nim.


23 kwietnia w naszej szkole odbyła się akademia związana ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Uroczystość wzbogaciła część artystyczna „Książka przed sądem” wykonana przez uczniów klasy IV i VI, której celem było zachęcenie dzieci do tego, aby jak najczęściej sięgały po książki i oswajały się z tekstem oraz przybliżenie zbiorów bibliotecznych. Oczywiście nie mogło zabraknąć rozmowy na temat szanowania książek.

Młodsi uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób powstaje książka, poznali jej budowę, a wszystko to mogli zobaczyć podczas prezentacji multimedialnej. Tego dnia członkowie Szkolnego Klubu Czytelniczego w ramach „Baśniowego spotkania” czytali dzieciom z oddziałów przedszkolnych i klasy "0" ich ulubionych bajek i baśni. Najmłodsi rozwiązywali zagadki i rebusy, a także wykonywali zadania na tablicy interaktywnej. Uroczystość zakończyło rozstrzygnięcie konkursu na „Najładniejszą i pomysłową zakładkę do ulubionej książki”.


9 maja odbyło się kolejne „Baśniowe spotkanie”, najmłodsi słuchali ulubionych utworów Ch. Andersena, Ch. Perrault i Braci Grimm w wykonaniu uczniów Szkolnego Klubu Czytelniczego. Dla uczniów klas I-III Szkolny Klub Czytelniczy zorganizował konkurs czytelniczy „Czy znasz...?”. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać test, podczas którego mogli wykazać się znajomością wybranych utworów takich pisarzy jak: H. Ch. Andersen, J. Brzechwa, A. i Cz. Centkiewiczowie, R. Pisarski, J. Porazińska, J. Tuwim, D. Wawiłow oraz legend w wyborze B. Tylickiej. Najwyższy wynik uzyskała z klasy II Hania Kudyk oraz klasy III Justyna Jędruszczak i Paulina Łapa.

 

Monika Ścibak, opiekunka klubu czytelniczego

w Szkole Podstawowej w Lipsku