Miś Czyścioszek

W ramach programu „PoczytajMY” grupa uczennic z Gimnazjum nr 1 im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy: Anna Gorzelak, Izabela Lewicka, Adrianna Skadorwa, Agata Sławna, Małgorzata Torz oraz Paulina Wróbel – dnia 27 kwietnia udała się do Przedszkola nr 4 w Oleśnicy, aby poczytać swoim młodszym kolegom i koleżankom. Był to nasz sposób na świętowanie przypadającego w kwietniu Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi. Stąd lektura i animacje dotyczyły zwierząt i przyrody w ogóle.

Na początku serdecznie przywitałyśmy wszystkie przedszkolaki. Jedną z wielu atrakcji tego dnia było zagranie na skrzypcach przez naszą koleżankę Anię kilku znanych dziecięcych utworów, takich jak na przykład: „Wlazł kotek na płotek” czy „Stary niedźwiedź”. Dzięki temu dzieciaczki odgadły, jaki będzie temat naszego spotkania. Zresztą mogły się tego domyślić również po naszych przebraniach…

Najważniejszym punktem było przeczytanie dzieciom wyjątkowego opowiadania napisanego przez naszą panią polonistkę Marzenę Tyl – „Wielkie życzenie Miśka Czyścioszka” (możecie ją przeczytać w załączniku). Historii tej – choć nie była ani krótka, ani łatwa – dzieci wysłuchały z uwagą. A ponieważ bajeczka nigdy nie została opublikowana, więc nie ma żadnych obrazków, zaproponowałyśmy, aby dzieci narysowały własne rysunki. Były one naprawdę śliczne!!! Zabrałyśmy je z sobą do gimnazjum. Zamierzamy na ich podstawie stworzyć „książeczkę” i zanieść ją w prezencie przedszkolakom.

Następnie odbyły się liczne zabawy dotyczące zwierząt i ekologii. Przeprowadziłyśmy pogadankę edukacyjną na temat ochrony środowiska (wiedza dzieci jest imponująca!), segregowanie obrazków ukazujących właściwe i niewłaściwie zachowania w stosunku do przyrody, zabawę w zgniatanie i segregację śmieci, „Starego niedźwiedzia”, a także wydawanie odgłosów zwierząt.

Dodatkową atrakcją było malowanie twarzy – wśród dziewczynek dominowały koty i motyle, a wśród chłopców psy i wilki.

Na koniec dzieci otrzymały na pamiątkę zrobione przez nas skaczące żabki z origami oraz zakładki do książek w kształcie misia z ruchomymi oczkami – mamy nadzieję, że to jeden ze sposobów na zachęcanie do lektury...

Było to bardzo ciekawe i atrakcyjne dla nas wszystkich spotkanie. Już nie możemy doczekać się następnego razu! Serdecznie dziękujemy pani wychowawczyni Grażynie Jankowskiej za ciepłe przyjęcie.

 Tekst: Agata Sławna

Zdjęcia: Marzena Tyl