Misiaki w Grajewie

Dzień Pluszowego Misia obchodzimy w listopadzie. Święto jest bardzo sympatyczne i coraz powszechniej obchodzone na całym świecie. Jednak mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka - symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Tą opowieścią Wiktoria Gibniewska, Wiktoria Siedlecka i Wiktoria Szumowska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie rozpoczęły zajęcia warsztatowe z przedszkolakami z IV grupy.  Głównym celem spotkania było rozbudzenie motywacji do czytania książek, dzięki którym lepiej rozumiemy świat, ludzi i siebie,  zapoznanie z historią powstania Święta Pluszowego Misia oraz promocja książki Joanny Wachowiak „Ja chyba śnię” (wydawnictwo Bis).

W trakcie warsztatów dzieci miały możliwość przekonania się, że misie to nie tylko pluszaki, ale również bohaterowie wielu wierszy i książek. W czasie spotkania nie zabrakło recytacji utworów, których głównym bohaterem był miś oraz głośnego czytania opowiadania pt. „Spuchatek”. Następnie, przy dźwiękach piosenek o misiach odbyły się wspólne pląsy i  zabawy.  Dzieciom najbardziej podobała się opowiastka ruchowa "Leśne misie" i " Jestem mały misio".

Impreza zakończyła się „małym conieco”, czyli słodkim poczęstunkiem, wspólną fotografią dziewcząt z koła czytelniczo-medialnego i przedszkolaków z ich pulszowymi przyjaciółmi. Z przedszkolakami rozstaliśmy się w przekonaniu, że wśród wielu nowoczesnych zabawek miś jest ulubioną maskotką dzieci i że moda na misie nie przemija.

Iwona Bukrejewska,opiekunka klubu czytelniczego

w Szkole Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie