Moc zaangażowania w Poznaniu

W bieżącym roku szkolnym w Bibliotece Pedagogicznej w Poznaniu po raz kolejny realizujemy program PoczytajMY. Po udanej, poprzedniej edycji pozostaliśmy we współpracy z XI Liceum Ogólnokształcącym im. J.W. Zembrzuskich. We wrześniu Pani Alicja z tamtejszej biblioteki opublikowała informację o działaniu programu oraz promowała go podczas lekcji bibliotecznych, co przyniosło dość niespodziewany efekt, bowiem zainteresowanie uczestniczeniem w programie wyraziło ponad 20 uczniów. Tak liczną grupę podzieliłyśmy na 2 mniejsze grupy i 1 bardzo dużą z myślą o większych spotkaniach czytelniczych. A teraz kilka relacji z tego co się działo w minionym semestrze.W listopadzie Klub Czytelniczy działający przy PBP przygotował dla przedszkolaków przedstawienie w oparciu o baśnie braci Grimm „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Przygotowania do inscenizacji trwały kilka dni i wymagały dużego zaangażowania ze strony „aktorów”. Licealiści sami przygotowali piękne stroje oraz zorganizowali rekwizyty.

Na widowni zasiadło całe przedszkole wraz z wychowawcami. Dzieci przyjęły „aktorów” z wielkim entuzjazmem, z wielkim zainteresowaniem oglądały kolejne sceny.

Po zakończeniu przedstawienia przedszkolaki przeniosły się do swoich sal, gdzie odbyły się zagadki i zabawy związane z przedstawioną bajką. I tak licealiści zaczęli od pogadanki związanej z treścią, wspólnie rozwiązali zagadki oraz quiz. Dzieci naśladowały ruchy do piosenki „My jesteśmy krasnoludki” oraz wykonały pracę plastyczną.


Miały również za zadanie wybranie postaci na podstawie jej cech charakteru, z czym sobie doskonale poradziły. Zajęcia odbywały się w atmosferze sympatii. Młodzież była bardzo usatysfakcjonowana swoim wystąpieniem na scenie, a także pracą z dziećmi, która dla większości z nich była pierwszym takim doświadczeniem.


Kolejne spotkanie klubu odbyło się w styczniu, tym razem miało to miejsce w 2 klasie SP. Tematem przewodnim zajęć było ocieplenie globalne. Dzieci zostały zaproszone to teatru, otrzymały bileciki, wygodnie zasiadły i po usłyszeniu specjalnego dzwoneczka oraz  wypowiedzeniu zaklęcia otworzył się teatrzyk kamishibai, przedstawiający bajkę Tomasza Trojanowskiego„Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka?”.

Mali widzowie dowiedzieli się jak wycinanie lasów w dalekiej Puszczy Amazońskiej ma wpływ na klimat w naszym kraju. Teatrzyk oglądali z wielkim zainteresowaniem, co przełożyło się na aktywność podczas pogadanki tematycznej, jak również pracę plastyczną.W myśl ochrony przyrody dzieci wykonały boliwijskie kulołapki oraz origami, wykorzystując przy tym materiały recyklingowe.

Własnoręcznie zrobione zabawki natychmiast spełniły swoją funkcję i posłużyły rozrywce. Na koniec dzieci przeniosły się do Puszczy Amazońskiej, w gorącym lesie, w pocie czoła, przedzierały się przez gąszcz roślin podziwiając ich różnorodność i niepowtarzalność. To wszystko oczywiście odbywało się w klasie, ale wyobraźnia dziecięca pozwoliła na przeniesienie się nawet do odległej Ameryki Południowej. Przygotowany temat bardzo spodobał się dzieciom, wszyscy aktywnie włączyli się w każdą z form czerpiąc wiedzę i radość, same prowadzące również były bardzo zadowolone ze swoich pierwszych doświadczeń w klubie.


Ostatnie w tym semestrze spotkanie czytelnicze odbyło się w przedszkolu, Klubowiczki dostosowały tematykę zajęć do realizowanego tam projektu PIES.

Po puszczeniu w krąg „iskierki przyjaźni” i rozwiązaniu zagadki wprowadzającej przeszły to czytania bajki pt. „Prezent” D.E. Sobiesiak traktującej o mądrym piesku, który pomógł nieznajomemu chłopcu na wózku inwalidzkim. Po burzliwej pogadance dzieci poznały funkcje pełniące przez psy, a dalej dowiedziały się, że pieski oprócz bycia wspaniałymi przyjaciółmi mogą też być groźne i niebezpieczne dla człowieka. Usłyszały jak należy zachować się w takiej sytuacji, a także poznały pozycję obronną „żółw”, którą kilkakrotnie przećwiczyły.

 
Dziewczęta przygotowały zabawę w naśladowanie odgłosów różnych zwierząt wg obrazków, co przysporzyło dzieciom wiele emocji. Po tej części mogły się nieco wyciszyć przy pracy plastycznej, aby w kolejnej wczuć się w rolę piesków i pobiegać swobodnie. Ostatnie zadanie typu „dokończ zdanie” było równocześnie podsumowaniem spotkania. Dzięki tym zajęciom licealistki mogły się przekonać jak absorbujące są zajęcia z dziećmi, a dzieci z największą radością przyjęły nowe
Panie, które miały im tyle ciekawego do przekazania w bardzo lubianym przez nich temacie.


Jak wyglądała akcja czytelnicza? Klubowicze przygotowali wystawę najnowszych książek dla dzieci, podczas doboru wykorzystali okazję i przyjrzeli się książeczkom pod kątem wykorzystania ich podczas następnych spotkań. Wystawa miała miejsce w Czytelni Biblioteki, zapoznawali się z nią Czytelnicy, którzy niejednokrotnie byli zaskoczeni naszym zbiorem z uwagi na znany im inny profil gromadzenia. Największą radość mieli najmłodsi odwiedzający, którzy co prawda nie są naszymi czytelnikami, ale towarzyszą często swoim rodzicom i przy okazji mogą wypożyczyć dla nich, a tu wszystkie książeczki były zgromadzone w jednym miejscu, co jest wyjątkowe, w bibliotece, w której nie ma bezpośredniego dostępu do półek. Licealiści przygotowali również drugą wystawę dla najmłodszych, związaną z piratami opartą na serii książeczek „Magiczny domek na drzewie”. W ekspozycji wykorzystano mnóstwo przedmiotów związanych tematycznie, młodzież wykazała się kreatywnością, pojawiły się m.in. złote monety, kokosy, ananasy, liny, butelki z listami a nawet piniata z wizerunkiem kapitana Jacka Sparrowa. Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem czytelników w każdym wieku.

Bożena Andrzejewska

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu