Muzyka i legendy w Kamionce Wielkiej

W ciągu ostatnich tygodni zorganizowaliśmy już 2 spotkania! W Kamionce Wielkiej naprawdę wiele się dzieje!

Na pierwszym spotkaniu klub czytelniczy zabrał maluchy w krainę pełną dźwięków i melodii. Klubowiczki przeczytały książkę pt. „Franklin i lekcja muzyki”. Dzięki lekturze dzieci poznały nowe instrumenty. Następnie odbył się quiz – na planszach znajdowały się różne instrumenty – smyki bez problemu wskazywały ich nazwy.

Klub czytelniczy przyniósł kilka instrumentów. Przedszkolaki bez wahania podały nazwy instrumentów  i  popróbowały swoich sił, aby na nich zagrać.

Pod koniec wszystkie maluchy zaśpiewały i zagrały na instrumentach wraz z klubem czytelniczym piosenkę pt. „Wlazł kotek na płotek” – bez prób i przygotowań. Wyszło śpiewająco!

Spotkanie zakończyło się wykonaniem marakasów i rozdaniem kolorowanek z tytułowym bohaterem – Franklinem i jego przyjaciółmi.

Kolejne spotkanie klubu czytelniczego z Kamionki Wielkiej stały się okazją do przybliżenia najmłodszym kolegom legend o naszym regionie. Zrealizowano projekt pod nazwą „Legendy o Małopolsce”. Dzieciom przeczytano podania pt. „Wiano Św. Kingi”, „O smoku wawelskim”, „Morskim Oku”. Maluchy dowiedziały się, jak sól została odnaleziona w Wieliczce, jak pozbawiono życia przerażającego smoka, który straszył gród króla Kraka oraz jak powstało Morskie Oko w Tatrach.

 Klubowiczki przyniosły mapę Polski, na której dzieci szukały miejscowości, o których czytano. Każdy przedszkolak otrzymał własną mapę Polski do pokolorowania. Klub czytelniczy pomagał maluchom zaznaczyć miejscowości oraz symbole charakterystyczne dla danej opowieści np. Wieliczka - solniczka lub bryła soli, Kraków – smok wawelski i jego pieczara, Morskie Oko – góry w Zakopanem. Ponadto rozwiązywano krzyżówki oraz zaprezentowano niecodzienne fotografie Krakowa, Wieliczki i Zakopanego.

Na zakończenie naszego projektu klub czytelniczy wspólnie z przedszkolakami wykonał dla chłopców - zamki dla króla i rycerzy oraz dla dziewczynek - nakrycia głowy dla księżniczek. Inspiracją stała się wycieczka do zamku w Nowym Wiśniczu – prawdą jest, iż podróże kształcą! Smyki były zachwycone z pewnością odwiedzą i wybiorą się na wycieczki w piękne, malownicze miejsca Małopolski, w których duch historii jest nadal obecny.