Najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła

We wrześniu 2017 r. Klub czytelniczy w naszym Zespole Szkół Sióstr Nazaretanek w Warszawie rozpoczął drugi rok działalności. Ogromną radością jest to, że dołączyły do nas nowe uczennice, więc obecnie stanowimy zespół 21-osobowy (ze szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum). A opiekę nad nami sprawuje p. Joanna Hałoń-Gnutek.

Zachowałyśmy dotychczasowe zasady pracy, czyli działamy w czterech małych zespołach zadaniowych. Zgodnie z przyjętym we wrześniu harmonogramem pracy dane spotkanie czytelnicze dla przedszkolaków przygotowuje i przeprowadza
kolejna grupa, której przewodzi tzw. liderka spotkania (to nie jest stała funkcja). Każde spotkanie czytelnicze składa się z trzech części: wprowadzenia (w formie np. gry lub zagadki), spotkania z literaturą (głośne, z podziałem na role, czytanie tekstu literackiego) wraz z zadaniem związanym z wysłuchaną historią, a na koniec zajęć proponujemy dzieciom zabawę integracyjną. Spośród tekstów literackich, które czytałyśmy dzieciom w tym półroczu, najbardziej spodobały się: „Cukrowa bajka” Anny Onichimowskiej, „Rady nie od parady” Małgorzaty Strzałkowskiej, „Wyprawa w góry”  Sonii Grodek oraz „Wesoły Ryjek powraca: praca” Wojciecha Widłaka.

Oczywiście oprócz przygotowania i prowadzenia spotkań dla przedszkolaków aktywnie ze sobą współpracujemy – wymieniamy się doświadczeniami, wspólnie szukamy inspiracji, dzielimy się materiałami i pomysłami na zajęcia. W ten oto sposób zrodziła się m.in. grudniowa akcja czytelnicza o nazwie „Reanimacja książek, czyli bookcrossing po nazaretańsku”, która wzbudziła w Szkole ogromne zainteresowanie. 
Celem tego przedsięwzięcia było nieodpłatne przekazywanie książek poprzez pozostawienie ich w oznaczonym, widocznym i dostępnym dla wszystkich, miejscu w Szkole. Między parterem a pierwszym piętrem ustawiłyśmy tzw. półki bookcrossingowe, dzieląc je na kategorie typu ”książki dla młodszych”, „książki dla starszych”, „lektury” itd. Warunkiem zabrania do domu (na zawsze) danej publikacji było to, aby w zamian zostawić na półce, w odpowiednim miejscu, inną, taką, którą już się przeczytało, wyrosło się z niej lub po prostu chce się nią podzielić z innymi. Początkowy zbiór książek powstał z naszych prywatnych zbiorów. Jednak szybko się okazało, że akcja tak się spodobała naszych koleżankom i nauczycielom, że bardzo aktywnie do niej dołączyli. Tak więc przez cały grudzień 2017 królowały w naszej Szkole książki, książki, książki...Działalność w Klubie czytelniczym pozwala nam na to, aby obdarować naszych młodszych kolegów i koleżanki swoim czasem, uśmiechem i serdecznością, jak również zainspirować do czytania rozwijających wyobraźnię i kształtujących dobre serce historii. Pokazujemy im, że książki pachną inspirującymi wspomnieniami, są powiernikami największych tajemnic i zagadek, a przede wszystkim - dodają skrzydeł! O tak, znalazłyśmy najlepszy sposób na to, aby prawdziwie cieszyć się życiem, spędzając czas, by powtórzyć za W. Szymborską, na najpiękniejszej zabawie, jaką ludzkość sobie wymyśliła - czytaniu książek!

Klubowiczki z Zespołu Szkół Sióstr Nazaretanek w Warszawie