Niezwykła moc zwykłego czytania

W Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Wielichowie działo się sporo i to nie tylko w drugim półroczu, ale przez cały rok szkolny!
W czasie naszych spotkań klubu czytelniczego:
- ustaliłyśmy harmonogram czytania maluchom, wybrałyśmy książki,
- przygotowałyśmy akcje czytelnicze, które miały miejsce w szkole,
- zastanawiałyśmy się, jak zaprezentować ulubione książki i nowości czytelnicze.
Nie czytałyśmy wspólnie żadnej książki, ponieważ zainteresowania czytelnicze moich uczennic były bardzo zróżnicowane. Każda z nich miała natomiast za zadanie przygotować plakat promujący swoją ulubioną książkę i zaprezentować swój wybór reszcie grupy. Dodatkowo omawiałyśmy młodzieżowe nowości wydawnicze i wybierałyśmy z nich te, które chciałybyśmy mieć w swojej bibliotece. Zgłosiłyśmy takie życzenia pani bibliotekarce. Uczennice należące do Klubu miały również wpływ na listę książek, które szkoła zakupuje na koniec roku szkolnego w ramach nagród za wyniki w nauce. Dyrekcja stawia bowiem od kilku lat na beletrystykę, a nie albumy czy encyklopedie. Z mojego punktu widzenia spotkania były ciekawym doświadczeniem. Starałam się pogłębić miłość moich uczennic do czytania, ale i sama wiele się od nich nauczyłam. Żałuję tylko, że nie udało mi się namówić do współpracy nowych osób - w tym roku działaliśmy w podobnym składzie, jak w roku ubiegłym. Dziewczyny lubiły przychodzić na spotkania, ale najbardziej angażowały się w konkretne działania na terenie szkoły.

Zorganizowaliśmy kilka ważnych akcji:
Alarm czytelniczy - już po raz drugi. Przeprowadzony został 14 maja br. W całej szkole, o godzinie 10.05, zabrzmiał charakterystyczny dzwonek, który był sygnałem do tego, aby przypomnieć uczniom, że książka to przyjaciel człowieka. Następnie każdy nauczyciel – nieważne: polonista, wuefista czy fizyk – odczytał im fragment  biografii znanego Polaka. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali historii o sukcesach, porażkach, wybrykach ludzi znanych z mediów. Zamierzamy kontunuować tę akcję, gdyż odbierana jest pozytywnie zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli.

Od początku roku szkolnego uczennice należące do Klubu Czytelniczego w każdy poniedziałek czytały bajki sześciolatkom. Ta akcja, którą w szkole nazywamy "Duży czyta małemu", od kilku lat cieszy się uznaniem.

 

Klub Czytelniczy prowadzi własną gablotę informacyjną poświęconą projektowi "PoczytajMY!" i czytaniu w ogóle. Każdy uczeń może zapoznać się z ciekawostkami, nowinkami ze świata książki. Zauważyłam, że forma prezetacji materiału musi być atrakcyjna - kolorowa, zabawna - bo tylko wtedy wzbudza zainteresowanie.
 

Dwie uczennice należące do Klubu zaangażowały się w mój projekt gimnazjalny "Jak nakręcić reklamę książki?" Efekty można obejrzeć na stronie:  http://www.zswielichowo.pl/artykul.php?id=3818&data=22.03.2018
 

Konkurs fotograficzny „A to Polska właśnie!” (kwiecień-maj), który polegał na wykonaniu zdjęcia ilustrującego wybrany fragment literatury polskiej opisujący piękno naszej ojczyzny. Z wszystkich prac konkursowych powstała ciekawa wystawa, którą przygotowały dziewczyny z Klubu Czytelniczego. Konkursy fotograficzne związane z literaturą cieszą się sympatią - angażują także tych, którzy czytają niewiele i rozbudzają ciekawość tych, którzy nie czytają wcale.

19 czerwca odbył się „Happening czytelniczy”, który w tym roku będzie opierał się na promocji czytelnictwa wśród najmłodszych. Gimnazjaliści oraz uczniowie klas 7 udadzą się wówczas na czytanie we wszystkich przedszkolach naszej gminy.

Anna Zięba, opiekunka klubu czytelniczego

w Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Wielichowie