PoczytajMy w Łodzi

Klub Miłośników Książek działa w naszej szkole od 2016 roku. Spotkania Klubu odbywają się raz w tygodniu dla każdej z grup wiekowych (tzn. dla klas I – III i IV – VIII). Przed spotkaniami czytelniczymi spotykaliśmy się częściej. Zwykle jedno spotkanie przygotowywaliśmy podczas 4 – 5 zajęć. Zorganizowaliśmy niżej opisane zajęcia czytelnicze w Przedszkolu nr 77 w Łodzi. 

12 kwietnia odwiedziliśmy sąsiadujące z nami Przedszkole nr 77 i poprowadziliśmy zajęcia czytelnicze dla Przedszkolaków. Najpierw przeczytaliśmy im kilka początkowych rozdziałów książki Sally Gardner pt. „Najmniejsza dziewczynka na świecie”. Opowieść o Ruby bardzo się spodobała naszym słuchaczom. Będą ją czytać ze swoją Panią.

Potem zadaliśmy Przedszkolakom kilka literackich zagadek. Ich zadaniem było odgadnięcie, z jakich baśni pochodzą przeczytane przez nas fragmenty. Przygotowaliśmy również ilustracje rekwizytów i postaci (charakterystycznych dla znanych baśni) i poprosiliśmy dzieci, by odgadły z jakich utworów pochodzą.

Ostatnim zadaniem, jakie zaproponowaliśmy naszym młodszym kolegom, było ułożenie puzzli obrazujących sceny z różnych baśni.

26 kwietnia w Przedszkolu nr 77 przeprowadziłyśmy kolejne zajęcia czytelnicze, realizowane w ramach programu PoczytajMY. Tym razem tematem przewodnim spotkania były marzenia. Przeczytałyśmy naszym słuchaczom opowiadania Grzegorza Kasdepke: „Własne cztery kółka”, „Przedszkole marzeń”, „Rozmarzone kalosze”, wiersze: Juliana Tuwima „Dyzio marzyciel” i Bożeny Formy „Konrad marzyciel” oraz fragment książki Leszka Kołakowskiego pt. „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”. Przedszkolaki świetnie poradziły sobie z odkryciem pragnień bohaterów poznanych tekstów.

Następnie dzieliliśmy się swoimi marzeniami. Wyznający swoje pragnienia rzucał piłeczkę do wybranej osoby i w ten sposób wyznaczał kolejnego zwierzającego się. Okazało się, że część z nas ma podobne marzenia. Kiedy wszyscy chętni opowiedzieli o swych pragnieniach, przystąpiliśmy do narysowania ich.

18 maja po raz kolejny odwiedziłyśmy Przedszkole nr 77 w Łodzi i przeprowadziłyśmy zajęcia czytelnicze w ramach programu „PoczytajMy”. Tym razem postanowiłyśmy zabrać naszych młodszych Kolegów w podróż. Wraz z Nelą – małą reporterką – przeżyliśmy kilka przygód w Tajlandii i na Zanzibarze. 

Przede wszystkim poznaliśmy faunę odwiedzanych rejonów, ponieważ grupa Przedszkolaków, z którą się spotykamy, jest szczególnie zainteresowana życiem i zwyczajami zwierząt (kilkoro dzieci zamierza w przyszłości pracować w ogrodzie zoologicznym). Przejażdżka na słoniu, wyprawa w głąb oceanu, wejście do klatki z tygrysami, łowienie piranii, a na deser – porcyjka szarańczy. Przyznacie, że nie nudziliśmy się podczas tej podróży.

Odwiedziliśmy też miejsca bardziej nam wszystkim znane. Wyruszyliśmy pociągiem do Warszawy w rytm piosenki „Jedzie pociąg z daleka”…

Przygotowaliśmy się również kondycyjnie do wakacyjnych wypraw. Ćwiczyliśmy i bawiliśmy się  inspirowani tekstem „Lokomotywy” Juliana Tuwima - ulubionego wiersza dziewcząt prowadzących zajęcia. Przed pożegnaniem rozmawialiśmy o swoich wakacyjnych planach i postanowiliśmy, że na pewno w czasie letniego wypoczynku będą nam towarzyszyć książki.

Akcją czytelniczą, którą zorganizowaliśmy dla uczniów naszej szkoły, była wymiana książek. Przygotowaliśmy regulamin wymiany, ogłoszenia, kupony potwierdzające udział w akcji. Uczestnicy akcji cieszyli się z możliwości odświeżenia swojej biblioteczki, a pozostali uczniowie z zainteresowaniem przeglądali przyniesione przez kolegów książki, dzielili się swoimi przemyśleniami. My, jako organizatorzy, z zadowoleniem obserwowaliśmy, że nasi rówieśnicy dyskutują o książkach.

Magdalena Bienias, opiekunka klubu czytelniczego

w Szkole Podstawowej nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi