PoczytajMy we Wrocławiu

Dnia 30 października gimnazjaliści z klasy 3cs Szkoły Podstawowej nr 6 im. Józefa Mackiewicza we Wrocławiu – Aleksandra Machowska, Wiktoria Krogulska, Władysław Jaworski, Filip Grabowski i Kacper Szkudlarek – odwiedzili klasę I a, której wychowawczynią jest pani Urszula Sęk – w celu poczytania bajki pt. „Kot, Myszy i ser”. Tekst ten znajduje się w zbiorze tzw. bezpiecznych bajek, pozbawionych przemocy, zawierających morał i mówiących o wartościach.

 Gimnazjaliści od rana mieli już na twarzach narysowane kocie wąski, nawiązujące do treści opowiadania. Po takie same wąsiki wnet ustawiła się kolejka pierwszaków.

Po wysłuchaniu bajeczki dzieci mówiły, o czym był tekst. Doskonale też zinterpretowały naukę z niego płynącą. Następnie nauczyły się robić origami w kształcie kota i myszy. Każdy mógł swoje papierowe zwierzątko zabrać do domu.

\

Niestrudzone maluchy przystąpiły do wykonywania kolejnego zadania – tym razem w grupach projektowały idealne domy dla kotów – niektórzy rysowali prawdziwe drapaki, a niektórzy wille z baśni rodem. Wszystkie cudowne prace zostały rozwieszone na szkolnym korytarzu.

W nagrodę za piękną pracę dzieci dostały od gimnazjalistów wyjątkowe cukierki (wyjątkowe, bo przedstawiające koty!), a także kolorowanki.

Na sam koniec zajęć zostało wykonane zdjęcie upamiętniające to niezwykłe spotkanie.

Na kolejnym spotkaniu czytelniczym dziewczyny z klasy 8 a Szkoły Podstawowej nr 6 im. Józefa Mackiewicza we Wrocławiu – Daria Grech, Klaudia Korol, Amelia Wawszczak i Oliwia Zybała (pod opieką Marzeny Tyl) – przeczytały 6-latkom z Przedszkola nr 71 „Chatka Małego Skrzatka” opowiadanie Gilberta Delahaye’a, zaadaptowane przez Wandę Chotomską.

Martynka spada z roweru i trafia do szpitala, jednak dzielnie znosi wszystkie badania i zabiegi, bo wie, że to dla jej dobra. W szpitalu poznaje wiele dzieci będących w trakcie leczenia i dzieci, które wygrały z nawet bardzo ciężką chorobą. Lektura książeczki „Martynka spadła z roweru” przynosi mnóstwo korzyści – nie tylko związanych z doznaniami estetycznymi, ale i wartościami wychowawczymi: uczy, jak być dzielnym, empatycznym, pomaga zrozumieć problem cierpienia. 

Młode i niezwykle energiczne wolontariuszki przeprowadziły też kilka zabaw dla dzieci – m.in. zorganizowały kalambury i zabawę polegającą na przygotowywaniu scenek dramowych w grupach. Grupa Amelki miała za zadanie przedstawić gotowanie obiadu, grupa Darii – mecz piłki nożnej, grupa Klaudii – pływanie, a Oliwki – taniec. Scenki odegrane przez małych aktorów były tak doskonałe, że ich koledzy nie mieli najmniejszych wątpliwości, co jest ich tematem. Doskonale odgadli też, co je łączy. A Wy już wiecie, co to jest? Oczywiście motyw zdrowia!

Maluszki dostały od starszych koleżanek kolorowanki, naklejki, pieczątki i cukierki, bo małe co nieco raz na jakiś czas nie zaszkodzi… byle nie sięgać po łakocie za często. Wychowawczynią grzecznych i mądrych 6-latków jest Jolanta Wysota. Za pomoc w organizacji spotkania dziękujemy Edycie Mech, nauczycielce, która w przedszkolu zajmuje się promocją czytelnictwa, oraz Katarzynie Wawszczak.

I ci młodsi, i ci nieco starsi byli zadowoleni ze spotkania – już nie możemy doczekać się kolejnej wizyty w tej placówce. Tym razem zamierzamy jednak się zmierzyć z bardzo wymagającym gronem… trzylatków. Co z tego wyniknie, zobaczymy, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zaraz po Nowym Roku.

Kolejne wyjście w ramach ogólnopolskiego programu PoczytajMY odbyło się w grudniu. Tym razem 6-osobowa ekipa z klasy 3 cs gimnazjum ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Józefa Mackiewicza we Wrocławiu wybrała się do najmłodszych uczniów naszej szkoły, aby poczytać im książkę Czesława i Aliny Centkiewiczów „Zaczarowana zagroda” (1963).

Opowiadanie znajduje się na liście lektur obowiązkowych w klasach 1-3. Wprawdzie uczniowie pani Anny Wagner, której dziękujemy za ciepłe przyjęcie, znają już to dzieło, mimo to chętnie wysłuchali przygód „elegancika” oraz innych pingwinków Adeli. Nikola Kowalska, Weronika Ziembicka, Kinga Kowalczuk, Wiktoria Jasińska, Michał Król oraz Dominik Pyra najpierw przeczytali dzieciom utwór, a następnie urządzili konkurs polegający na ustawieniu jak największej liczby pingwinków na śliskiej i niestabilnej górze lodowej oraz pobawili się z dziećmi w układanie klasowego pingwina z wycinanek.

Młodzież z SP 6 nigdy nie przychodzi do maluszków bez drobnych upominków. Tym razem 7-latki dostały lizaczki, które otrzymały „pingwinkową” szatę graficzną, oraz kolorowanki. Na koniec gimnazjaliści zaprosili pierwszoklasistów do wspólnej, pamiątkowej fotografii.

Marzena Tyl, opiekunka klubu czytelniczego

oraz klubowicze ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Józefa Mackiewicza we Wrocławiu