Rośniemy z książką w Rzekuniu

W działaniach Klubu Czytelniczego z Gimnazjum w Rzekuniu 3 i 4 kwietnia po raz drugi zainicjowaliśmy spotkania z przedszkolakami gminy Rzekuń: Borawego i Dzbenina. Myślą przewodnią zajęć było hasło: ,,Rośnijmy z książką!", związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. W tych dniach przeprowadziliśmy akcję aż w czterech grupach przedszkolnych! Opowiedzieliśmy młodszym kolegom o genezie tego święta, które jest związane z dniem urodzin Hansa Christiana Andersena. To dlatego 2 kwietnia stał się datą obchodów święta czytelniczego dzieci.

Przedstawiliśmy też milusińskim nasze historie dorastania z książką. To był strzał w dziesiątkę, gdyż okazało się, że dzieci są pełne pozytywnych emocji – radości ze wspólnego czytania z rodzicami, starszym rodzeństwem, babcią i dziadkiem. Z zainteresowaniem przyglądały się Miarce Czytania, którą umieściły wspólnie z nauczycielami w centralnym miejscu sali. Jej uzupełnianie o tytuły znanych książek dla jednych było świetną zabawą, a dla innych – nauką tego, czego jeszcze nie znały.

Nasze spotkania przebiegały we wspaniałej atmosferze ciepła i uśmiechu. Byliśmy zaskoczeni, że dzieci nas pamiętały i czekały na wiosenne spotkanie. Świętując Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci czytaliśmy też w grupach utwory o różnej tematyce:  wiosennej - „Bajka o tulipanach”, świątecznej -  „Wielkanocny zajączek” oraz o tym, co dobre, a co złe - „Mleczarka”, „Kruk i lis”. Każda grupa przedszkolna aktywnie uczestniczyła w słuchaniu, rozmowie i zajęciach integracyjnych. Nasze wrażenia również są bardzo pozytywne:

Chcieliśmy pomóc dzieciom wyobrazić sobie te historie, więc nic dziwnego, że podobały im się kukiełki zwierząt z bajki o wielkanocnym zajączku.

Jestem zaskoczona wiedzą dzieci o wiośnie. Nazywały rodzaje kwiatów wiosennych. Historia tulipanów poruszyła ich serca.

W pewnym momencie dzieci zaprosiły nas do wiosennego walca. To było niezaplanowane działanie, ale bardzo wszystkim się spodobało.”

Nie było już takiego dystansu, jak podczas pierwszego spotkania… nawet się do nas przytulały.

Wszyscy byli zaskoczeni przygotowanymi przez nas babeczkami i mlekiem.

Cieszymy się, że nasz projekt ,,PoczytajMy" we współpracy z CEO przynosi pozytywne efekty. Nad jego realizacją czuwa nasza polonistka p. Grażyna Majkowska.