Smartfony, radio i książki

W tym roku to właśnie nam przypadł w udziale zaszczyt kontynuowania działań klubu czytelniczego w Szkole Podstawowej w Pyrzycach. Dlatego też organizowaliśmy spotkania czytelnicze dla najmłodszych uczniów naszej szkoły, czyli pierwszoklasistów.

Pierwsze spotkanie było bardzo stresujące. Martwiłyśmy się, że dzieci nie będą zainteresowane wspólnym czytaniem. Jednak szybko okazało się, że nasze obawy były zbędne. Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały legendy o Warsie i Sawie.

Tego dnia przygotowałyśmy dla naszych młodszych kolegów i koleżanek do pokolorowania mapę Polski oraz patriotyczne zadania, z którymi dzieci poradziły sobie wyśmienicie. Nie można ukryć, że satysfakcja z pierwszego spotkania dodała nam mnóstwo energii, zatem nie pozwoliłyśmy długo czekać na kolejne spotkanie.

 Tym razem zabrałyśmy pierwszoklasistów w magiczną podróż z Małym Księciem. Dzieci z zaciekawieniem poznały przygody złotowłosego chłopca. 

Zainteresowani byli nie tylko historią głównego bohatera, ale również magiczną książką, którą przyniosłyśmy na zajęcia. Przy odrobinie magii i wykorzystaniu smartfonów Mały Książę wychodził z książki, by choć przez chwilę pobyć z nami. To była niesamowita zabawa.

Korzystaliśmy z tzw. rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki książce wydawnictwa Galaktyka i do tego specjalnej aplikacji zaczynają się dziać cuda, które zachwycają nawet gimnazjalistów!

Choć spotkania czytelnicze przynosiły nam wiele radości, to jednak przyszedł czas na ostatnie zajęcia, którym towarzyszył pewnego rodzaju smutek. Zarówno my, jak i nasi młodsi koledzy żałowaliśmy, że czas tak szybko minął i przyszło nam się pożegnać.

W czasie ostatniego spotkania przeczytałyśmy dzieciom książkę o kolorowym potworku, którą nasz klub otrzymał w prezencie. Była to okazja do rozmowy o emocjach i uczuciach. Zaś na zakończenie wykonaliśmy potworkowe zakładki do książek, tak by każda lektura przypominała nam o naszej wspólnej czytelniczej przygodzie.

Warto również zaznaczyć, że w tym roku nasz czytelniczy klub był inicjatorem akcji, której celem było zwrócenie uwagi na zasadność czytania książek dzieciom i zachęcenie młodzieży do sięgania po lektury. W tym celu udaliśmy się do pyrzyckiego radia, by tam udzielić wywiadu i  opowiedzieć o celach i zasadach akcji „PoczytajMy” oraz aby zachęcić młodszych kolegów i koleżanki do wzięcia udziału w tej akcji w przyszłym roku.

Wywiad przeprowadza dawna uczennica naszej szkoły, Lila, która również realizowała program PoczytajMy :) Wywiadu możecie posłuchać na stronie internetowej. Wybaczcie nam błąd, powiedziałyśmy o uczniach IV kl. zamiast I! Stres wziął nad nami górę!

Jednak nie tylko my byliśmy inicjatorami akcji czytelniczej zorganizowały ją również nasi mali słuchacze, którzy tym razem wcielili się w rolę czytających, a odbiorcami czytanych przez nich bajek były przedszkolaki. Rozpiera nas duma, gdy widzimy, że jesteśmy wzorem dla naszych kolegów i koleżanek. Wierzymy, że czytanie już na zawsze pozostanie dla nich wielką przygodą.

Klubowiczki ze Szkoły Podstawowej w Pyrzycach

wraz z opiekunką, Martą Dolną