Sowy - Mądre Głowy, czyli Kamratki pani Beatki

Szkolny projekt edukacyjny „Bo ja lubię czytać książki i już…” zrealizowany pod opieką pani Beaty Małek dobiegł  końca. Ale to nie powód do smutku, wręcz przeciwnie, jest okazja, by powspominać mile spędzone chwile na wspólnym czytaniu oraz fantastycznej zabawie.

A wszystko zaczęło się od tego, że nasze zgłoszenie zostało przyjęte do programu. Grupa dziesięciu dziewczyn i jednego chłopaka dzielnie pracowała od początku, promując dobre wzorce czytelnicze. Martyna i Sandra ochoczo zabrały się do wykonania zakładek z wizerunkiem sowy, do książek dla uczniów klasy IV b w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Gaszowicach. Z tą placówką jak również z Przedszkolem  im. Przyjaciół Kubusia Puchatka w Gaszowicach, Gminną Biblioteką Publiczną w Gaszowicach oraz Świetlicą Profilaktyczno-Integracyjną w Gaszowicach udało nam się współpracować, realizując projekt czytelniczy.

W październiku wybraliśmy się do uczniów klas czwartych, drugiej i przedszkolaków z  „Baśnią o kocie w butach” Ewy Szelburg-Zarębiny. Po odczytaniu tekstu z podziałem na role w fantastycznym wykonaniu, czyli:  Soni, Sandry, Weroniki, Emilii, Natalii, Martyny oraz Kasi  jako Kota w butach, odbyły się interesujące  rozmowy na temat przygód niezwykłego bohatera. Wspólnie opowiadaliśmy o przygodach  Jasia, który został księciem, układaliśmy plan wydarzeń, była krzyżówka. Pani Alicja Górecka przygotowała  zagadki na temat różnych baśni. Niektóre maluchy z zainteresowaniem przyglądały się baśniowej postaci kota i chciały zrobić z nią selfie. Nie mogło oczywiście zabraknąć wspólnego malowania. Zachęceni cudowną atmosferą aż pięciu spotkań, choć bardzo, bardzo zmęczeni i podekscytowani wspaniałym zachowaniem  maluchów, postanowiliśmy tu jeszcze wrócić.

„Kinder Mleczna Kanapka. Przerwa na wspólne czytanie” to akcja, do której włączyliśmy się medialnie, aby wspomagać Gminną Bibliotekę Publiczną w Gaszowicach. Na stronie internetowej szkoły umieściliśmy informację oraz zdjęcia wykonane przez Weronikę, aby zachęcić młodzież do oddania głosów na bibliotekę. Mimo że biblioteka nie otrzymała nagrody, to i tak jesteśmy dumni, że mogliśmy ją wspierać.

Warto było, ponieważ wkrótce otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w spotkaniu z autorem książki „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”, panem Zbigniewem Kołbą. „Wędrówka przez świat literatury, geografii, kindersztuby i zdrowego stylu życia na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci” – to słowa Kasi, która napisała artykuł na stronie internetowej szkoły.

Październik był czasem wypełnionym atrakcjami. Wizyta autora i wyjazd do  Teatru Ziemi Rybnickiej w Rybniku na spektakl „W krainie słów”, był okazją do spotkań z uczniami klas czwartych. Niestety żałujemy, że spotkanie z panem Michałem Rusinkiem wieloletnim sekretarzem Wisławy Szymborskiej, zostało odwołane. Za to wspólnie obejrzeliśmy „opowieść  od słowa do słowa”, czyli o znaczeniu słów, które słyszymy, czytamy a czasem nawet tworzymy.

W listopadzie zorganizowaliśmy cykl spotkań z okazji „Święta Niepodległości”. W godzinach wieczornych gościliśmy z występem „A to Polska właśnie” w świetlicy środowiskowej, by kolejnego dnia przedstawić program uczniom klas trzecich i czwartych oraz  przedszkolakom w nieco zmodyfikowanej formie. Może nie do końca młodsze dzieci zrozumiały rozmowę Panny Młodej z Poetą ( fr. „Wesela” S. Wyspiańskiego), najważniejsze były słowa - wskazówka, gdzie szukać Polski. Poeta pokazując na serce, powiedział: „A to Polska właśnie”.

Wspólne czytanie legendy „O orlim gnieździe” , a wcześniej losowanie karteczek z  zapisanymi zdaniami, by odczytać uporządkowany tekst, to było nie lada wyzwanie. Humory dopisywały wszystkim i starszym, i młodszym, którym KAMRATKI wzorowo pomagały. Dzieci pokazywały na mapie dawne i obecną stolicę Polski, góry, rzeki, morze. Gimnazjaliści przygotowali „Quiz wiedzy o Polsce” w kategoriach: historia, geografia, wiedza o regionie, literatura, film i muzyka. Podczas pracy zespołowej, czyli wspólnego kodowania w klasie czwartej, powstała mapa konturowa kraju. Nie było czasu na nudę, gdyż podczas radosnej zabawy dzieci podzielone na grupy wykonywały kolejne zadania. Były wykreślanki wyrazowe, dopasowywanie nazwy do zdjęcia, zagadki, a także puzzle z mapą Polski. Przedszkolaki zaś z zapartym tchem słuchały opowieści o Lechu, Czechu i Rusie, po czym opowiadały o wydarzeniach, obejrzały zrealizowany przez grupę gimnazjalistów film o symbolach narodowych i malowały godło Polski. Te zadania wywołały wiele emocji nie tylko wśród najmłodszych. Dla gimnazjalistów to  również była lekcja patriotyzmu inna niż wszystkie.

Nie zapomnieliśmy o rówieśnikach w naszej szkole i dla nich zorganizowaliśmy spotkanie czytelnicze „Każdy z nas jest  Małym Księciem”,  podczas którego dyskutowaliśmy nad wybranymi cytatami z lektury. Przesłania  z książki rozwiesiliśmy na szkolnym korytarzu.

Świąteczne spotkanie upłynęło nam na śpiewaniu kolęd, wspólnych rozmowach, a także zastanawialiśmy się, jaką książkę warto dać komuś pod choinkę i jaką sami chcielibyśmy otrzymać. Tak powstała lista „Książki pod choinkę”, którą umieściliśmy na gazetce szkolnej.

Nagrodą dla uczestników projektu był wyjazd do Rybnika, podczas którego uczniowie uczestniczyli w lekcji  bibliotecznej „katalogi on-line”  i obejrzeli film „Jumanji: Przygoda w dżungli”.

To była prawdziwa przyjemność wspólnie pracować z KAMRATKAMI. Ich zapał do pracy, chęć podejmowania kolejnych wyzwań i wciąż na nowo powtarzane pytanie: „Kiedy znowu pójdziemy czytać?” jest potwierdzeniem, że warto było wspólnie zrealizować projekt  „Bo ja lubię czytać książki i już…”.  Nasze działania miały na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że udało nam się to w stu procentach, a nawet więcej. W spotkaniach czytelniczych w środowisku lokalnym wzięło udział około 260 osób.

 

Opiekun uczniów realizujących projekt „Bo ja lubię czytać książki i już…”
Beata Małek, Szkoła Podstawowa im. Ziemi Śląskiej w Piecach

http://sppiece.pl/index.php/projekt-ceo