Tak czytamy w Elblągu

Szkoła Podstawowa nr 14 w Elblągu już czwarty rok współpracuje z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczennice tworzące klub czytelniczy odwiedzają dwie grupy dzieci z sąsiadującego Przedszkola nr 18.

Na pierwszą przygodę z czytaniem zaprosiliśmy maluchy w marcu. Przedszkolaki  miały okazję poznać japoński teatrzyk Kamishibai. Z ogromnym zaciekawieniem obejrzały i wysłuchały tekstu literackiego pt. „Mój przyjaciel Kemushi”, którego głównym bohaterem jest motyl budzący się do życia. Taka forma czytania była dla nich nowością.

Opowieść stała się punktem wyjścia do rozmowy o zmieniających się porach roku i o związanych z tym przemianach w przyrodzie. Nie zabrakło również pytań do tekstu oraz wspólnego wykonania papierowych motylków.

Motywem przewodnim kolejnych zajęć był zaczarowany świat baśni. Dziewczynki należące do klubu czytelniczego tym razem pojawiły się w przedszkolu przebrane za postacie z różnych baśni. Zadaniem dzieci, po obejrzeniu krótkich inscenizacji, było odgadnięcie ich imion.

W dalszej części spotkania przedszkolaki wysłuchały mniej znanej baśni braci Grimm pt. „Titelitury”, a następnie odpowiadały na pytania do tekstu. Maluchy były zasłuchane, zainteresowane i z uwagą wykonywały kolejne zadania, które wyznaczały im baśniowe postacie: losowanie pytań z kapelusza, odgadywanie tytułów baśni po obejrzeniu rekwizytu, gra dydaktyczna, dopasowywanie tytułu baśni do ilustracji z nią związanej oraz karta pracy. Spotkanie zakończyło się słodką niespodzianką. To była wspaniała przygoda z baśniami.

W trakcie naszych następnych spotkań dziewczynki zachęcały dzieci do aktywnej lektury i wspólnej nauki z interaktywną książką Herve Tullet’a pt. „Turlututu, gdzie jesteś?”. Było ciekawie, kolorowo i twórczo. 

W maju w ramach akcji czytelniczej członkinie klubu czytelniczego odbyły rozmowy z nauczycielami na temat książek, które czytali, kiedy byli w szkole podstawowej. Efektem było przygotowanie gazetki pt. „Ulubione książki z dzieciństwa i młodości naszych nauczycieli” i  wyeksponowanie jej na korytarzu szkolnym. Materiały zaprezentowane na gazetce stały się inspiracją do dyskusji, a także wzbudzały wiele emocji ze strony dzieci oraz nauczycieli.

Beata Mazurowska, opiekunka klubu czytelniczego

w Szkole Podstawowej nr 14 w Elblągu