U nas w Rawiczu

Choć czasu było niewiele, bo półrocze krótkie, to w naszym klubie czytelniczym w Szkole Podstawowej nr 4 im. Władysława Broniewskiego w Rawiczu wiele się działo. W tym roku szkolnym zmienił się skład klubu, bo szkołę skończyły poprzednie członkinie, a dołączyły nowe uczennice. Wkrótce okazało się, że Martyna, Iga, Basia i Marlena, to osoby na właściwym miejscu. Po tym, jak ustaliłyśmy zasadę działania klubu, z werwą wzięłyśmy się do pracy. Naszym celem jest organizowanie i przeprowadzanie spotkań i akcji czytelniczych.

W końcu września w naszej szkole odbywał się Festyn Rodzinny. Wykorzystałyśmy ten moment na zorganizowanie akcji czytelniczej i promocję biblioteki – urządziłyśmy mini spektakle teatrzyku ilustracji kamishibai i zaprezentowałyśmy najmłodszej publiczności „Królewnę Śnieżkę” wg H. Ch. Andersena. W październiku spektakl obejrzały również niektóre pierwszaki.

Akcją promocyjną były również warsztaty plastyczne dla uczniów oddziałów gimnazjalnych, podczas których powstały plakaty propagujące październik jako miesiąc bibliotek szkolnych. Warto wspomnieć, że również w październiku na zaproszenie wychowawców klas pierwszych, podczas Dnia Głośnego Czytania, opiekunka klubu przeczytała wszystkim pierwszakom tekst wybrany przez ich wychowawców. W grudniu zorganizowałyśmy akcję czytelniczą „Czytamy przy choince” skierowaną do wszystkich uczniów klas I-III i czytałyśmy dzieciom teksty ze zbioru opowiadań polskich autorów pt. „Opowieści wigilijne”. Rozmawiałyśmy też z nimi o polskich zwyczajach bożonarodzeniowych i świętach w ich domach. W tej akcji wzięło udział ponad stu uczniów. 


Pamiętałyśmy też o naszych przedszkolakach, których odwiedzamy od kilku lat. Dziewczynki z klubu same wybrały tekst, który chciałyby przeczytać maluchom. Była to książeczka z cyklu „Czytamy z Franklinem” - Franklin i jego paczka. Zanim poszłyśmy do przedszkola, spotykałyśmy się na próbach, ćwiczyłyśmy głośno tekst i planowałyśmy zabawy ruchowe związane z fabułą. Tuż przed feriami razem z przedszkolakami byłyśmy na wyspie bezludnej... Oczywiście w wyobraźni! Jak to się stało? Za sprawą Juliana Tuwima, autora wierszyka „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały wierszowanej opowieści o tyciutkim panu Maluśkiewiczu, który wypłynął na morze, zmęczony zacumował na bezludnej wyspie, która okazała się wielorybem. Następnie „Żwirki” i „Muchomorki” z radością naśladowały podróżnika, który na wyspie jeździł rowerem, śpiewał, tańczył, wbijał gwoździe...do chwili, kiedy wyspa okazała się wielorybem! Było bardzo zabawnie i wesoło.
Mamy nadzieję, że w letniej edycji PoczytajMY będziemy miały szansę zrealizować nasze kolejne plany i przedsięwzięcia.

Iwona Agata Stankiewicz, opiekunka klubu czytelniczego

w Szkole Podstawowej nr 4 im. Władysława Broniewskiego w Rawiczu