Uciekli z bajek! w Oleśnicy

Uciekli z bajek i wtargnęli na zajęcia do klasy 1 a! Czerwony Kapturek (Anna Cała), Calineczka (Kamila Dąbrowska), Piratka (Zuzanna Hordyńska), Kot w Butach (Agata Milewska) i niewątpliwie budzący największy entuzjazm wśród dzieci Pinokio (Sebastian Zasada) 6 listopada wybrali się do klasy Katarzyny Paprockiej oraz Adeliny Jarmuszewicz z okazji Dnia Postaci z Bajek (przypadającego dokładnie 5 listopada).

Było to już drugie spotkanie czytelnicze zorganizowane w tym roku szkolnym w ramach PoczytajMY, ogólnopolskiego programu, prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. W związku z tym, że ekipa wolontariuszy w Szkole Podstawowej nr 1 im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy jest bardzo duża, gimnazjaliści podzieleni są na kilka mniejszych grupek projektowych. W tym roku wyznaczamy do każdej akcji kierownika mini-projektu. Jest on odpowiedzialny za dobór lektury, zabaw, kontakt z nauczycielem pelniącym funkcję koordynatora. Szefową akcji, o której mowa w niniejszym tekście, była Agata Milewska, która – wraz ze swoim teamem – zadbała o każdy detal spotkania.

Na początku bajecznie przebrani animatorzy wciągnęli do klasy 1 a sznur z balonami. Maluszki najpierw odgadywały, za co przebrani są 15-latkowie, a następnie przebijały balony szpilką, aby wydobyć z nich karteluszki z zagadkami. Były to rymowanki i cytaty z bajek. Jak się okazało, dzieci nie miały najmniejszych problemów z odgadywaniem tytułów i postaci z książeczek czy kreskówek. Kolejną zabawą było układanie puzzli wykonanych przez wolontariuszy. Pierwszaki się cieszyły, że mogą sobie puzzle zostawić na zawsze. Ogromne emocje wzbudziła zabawa z wykorzystaniem dźwięków i gestów, polegająca na odpowiednim reagowaniu na motywy pojawiające się w opowiadanej historii o koniach.

Główna atrakcją jednak była lektura Calineczki Hansa Christiana Andersena! Choć klasyczna wersja nie należy do tekstów ani łatwych, ani krótkich, żywiołowe na co dzień dzieci siedziały na podłodze jak zaczarowane (kto nie rozumie, co znaczy „zamienić się w słuch”, musi wybrać się z nami na spotkanie! Czytanie czyni cuda…)! Następnie otrzymały od starszych kolegów łupinki od orzechów włoskich i miały ulepić taką Calineczkę, która zmieściłaby się do tego maleńkiego łóżeczka. Zwinne i drobne paluszki dziecięce jednak znakomicie sprostały zadaniu. Prace można obecnie podziwiać w holu szkolnej biblioteki.

A teraz zagadka dla czytelników. Kto odgadnie, dlaczego tak wiele dzieci na zdjęciu grupowym trzyma rączki za plecami? Czyżby łapki były brudne od plasteliny...? A może kryją się w nich jakieś łakocie..? Niech to będzie nasza słodka tajemnica!

Marzena Tyl, opiekun klubu PoczytajMY w SP1